Individualus maršrutas „Pietinės Klaipėdos pylimais Žardės piliakalnio link“

Individualus maršrutas „Pietinės Klaipėdos pylimais Žardės piliakalnio link“

Maršruto tipas: visko mačiusiems ir pasiilgusiems ieškojimų
Maršruto ilgis apie 6 km
Aero 
žemėlapis
Trukmė apie 2,5 val.

Ar pasiilgote nuotykių, naujų atradimų? Ar pamenate tą saldų beveik „kolumbišką” atradėjo jausmą, kai senuose griuvėsiuose rasdavote ženklus apie kažkada čia gyvenusius žmones? Taigi, kviečiame į kelionę po dar neatrastą Klaipėdą – pylimais Žardės piliakalnio link.

Už Jūrininkų prospekto jau prieš 1000 metų virė gyvenimas. Ant piliakalnių stovėjo trys kuršių pilys, o aplink jas – baltos vikingų gyvenvietės ir net specializuotos gamybinės zonos. Tai buvęs visos Pilsoto žemės centras, savotiška sostinė, vikingų laikų prekybos ir amatų vieta. Kiekvienas Klaipėdos patriotas privalo aplankyti Žardės-Bandužių archeologinį kompleksą ir atrasti kuršiškąją praeitį.

Maršrutas prasideda netoli PC Molas esančios “Minijos autobusų stotelės” (koordinatės – 55.664975, 21.165543)” .Toliau kelias tęsiasi pramintu taku į pietus – eiti reikia neaukštu pylimu, tad jums nebus kur paklysti ar pasimesti.

Priėjus Jūrininkų prospektą pylimo nebeliks, tačiau jis vėl tęsis kirtus prospektą. Šiame ruože, kaip alternatyvą dar turėsite ir išvažinėtą taką greta pylimo. Abu takai eina lygiagrečiai iki Draugystės geležinkelio linijos, kurią pasiekę sukite kairėn ir eikite toliau po Taikos pr. viaduku lygiagrečiai geležinkeliui iki jau minėtos “Draugystės” traukinių stoties. Stotis pastatyta plyname lauke 1986 m. ir skirta aptarnauti naujai geležinkelio keltų linijai Klaipėda-Mukranas.
Nuo įrengimo praėjus 20-iai metų buvo atlikta rekonstrukcija (ji baigta 2010 metais): prailginti bėgiai, įrengti papildomi traukinių keliai, tad dabar galima paskirstyti didesnes krovinių apimtis, sumažėjo skleidžiamas triukšmas.

Nuėję apie kilometrą nuo viaduko prieisite perėją tiltelį per Smeltainės upelį, kurį jums teks pereiti norint pasiekti Žardės piliakalnį.

Maršruto pirmoji dalis gana paprasta, ar ne?

Dešinėje pusėje bus nedidelis kalnelis – tai buvusios Žardės gyvenvietės kapinaitės ir šalimai buvusis Žardės gyvenvietės teritorija.

Pats Žardės piliakalnis yra tik dalis viso vakarų baltų kultūros paveldo dalis. Tyrimai leidžia teigti, kad šiose apylinkėse, kai Žardupės (dabar jis vadinamas Smeltainė) ir Kretainio upeliai dar buvo vandeningi (iki melioracijos) čia net buvo rasta laivo liekanų. Kompleksą tyrinėję specialistai mano, jog vikingų laikais čia turėjęs būti ir uostas.

Apsilankę Žardės piliakalnyje ir norėdami sugrįžti atgal į miestą rinkitės žemėlapyje pažymėtą taką, vedantį iš pradžių šiaurės, po to vakarų kryptimi ir už ~12 minučiu atsidursite taip vadinamoje istorinėje Žardės gyvenvietės gamybos zonoje. Šiandien tai teritorija su keliais pastatais atviroje teritorijoje, ant šiokios tokios įkalnės.
Čia kūrėsi ir dirbo įvairūs to laikmečio amatininkai. Archeologinių kasinėjimų metu čia aptikta įrodymų, jog šioje vietoje buvo apdirbama geležies rūda, rasta net medžio anglies gamybos vietų, o ją pasigaminti priešistorės laikais buvo sudėtingas procesas, taip parodantis jog čia gyveno nagingi kalviai.

Pagalbai naudokite virtualų aero žemėlapį.