Dangės flotilės pažinimo erdvė „Sustok, juodas laiveli“

2024-07-27 - 2024-07-27

Time

17:00 - 20:00

Location

Danės upės krantinė šalia žvejo skulptūros
Žvejų g.
Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ pažinimo erdvė
„SUSTOK, JUODAS LAIVELI“
Liepos 27 d. 17.00–20.00 val. Buriuotojų krantinė, šalia „Žvejo“ paminklo
 Popietė ir viktorina „Pasiutusiai įdomi medinio Kuršių marių laivyno istorija“ su žurnalistu, kraštotyrininku, iniciatyvos „2024-ieji – Švyturių metai“ autoriumi Denisu Nikitenka.
Kūrybinės dirbtuvės „Po jūras, mareles“ su Lietuvos jūrų muziejaus edukatoriais.
Patyriminės veiklos „Ant ir šalia vandens“ su Baltijos jūrų skautų komanda.
***
Kuršių marios – ypatinga ir labai įdomi mūsų krašto istorinio, etnokultūrinio paveldo pažinimo erdvė. Joje įrėžti daugiau nei penkis tūkstančius metų siekiantys žmogaus veiklos pėdsakai. Vieni – vos matomi, kiti – labai ryškūs, tačiau net drąsiausias mokslininkas neturi visų atsakymų į klausimą: kaip kito marių laivai?
Pabandysime atsukti laiką atgal, persikelti į pačius įvairiausius laikotarpius, kurie ženklina tam tikrus Kuršių marių medinio laivyno virsmus, – sako Denisas Nikitenka.
– Keliausime nuo akmens amžiaus, pirmųjų Kuršių nerijos gyventojų iki vikingų epochos, kai į Kuršių marias atplaukdavo grėsmingieji drakarai. O ar plaukiojo mariomis Vokiečių ordino kariai? Kaip pasiekdavo savo mūrines pilis Ventės rage, Rasytėje? O kuršiai?
Puikiai žinomos, bet mažai pažintos. Plokščiadugnės burvaltės su įspūdingomis savo karūnomis – vėtrungėmis – vertos atskiro dėmesio. Kada atsirado vadinamieji kurėnai ir ar jų unikalią konstrukciją sugalvojo vietiniai? O gal kažkas pamokė…
Sužinosite, ar teisinga visas kuršvaltes vadinti kurėnais bei kaip atsirado vėtrungės.
Išmoksite daug keistų, tačiau mūsų paveldo perliukais virtusių burvaltės dalių pavadinimų. Kas tos šliūžės ir kodėl be jų laivas plauktų, tarsi praradęs orientaciją? Kaip iš tolo atskirti rytinio kranto kuršvaltę nuo statytos Kuršių nerijos žvejui? Ir kam buvo reikalingi vėtrungėse įmontuoti veidrodėliai bei pakabinti karoliukai?
Kviečiame į „Dangės flotilės“ pažinimo erdvę, dedikuotą mūsų marių laivų restrospektyvai. Laiką atgal sukios ir gidu bus žurnalistas, kraštotyrininkas, „2024-ieji – Švyturių metai“ iniciatyvos autorius Denisas Nikitenka. Pašnekesiuose bus ir svečių, klausimų-atsakymų, prizų!
Paraleliai erdvėje vyks kūrybinės dirbtuvės, įvairios patyriminės veiklos su Lietuvos jūrų muziejaus edukatoriais.
Pažinimo erdvėje dirbs ir Baltijos jūrų skautų komanda!
Čia išmoksite surišti jūrinį mazgą, galėsite pasipuošti laikinu jūriniu simboliu–tatuiruote, pasinerti į kelių minučių virtualią kelionę po Klaipėdą, jūrų uostą, laivo denį.