Jūra, kai miestai jau puošiasi Kalėdoms? Kelionė, kai dėl pandemijos keliauti tapo sudėtinga? Reikia dirbti, o norisi atostogauti? Viskas įmanoma! Ištuštėję paplūdimiai gali būti dar gražesni, keliauti netrukdo net ant žemės nutupdyti lėktuvai, o prie jūros galima nulėkti ką tik paposėdžiavus su kolegomis. Jau antrus metus programą „Workation Klaipėda“ įgyvendinanti VšĮ “Klaipėda ID” siūlo tai suderinti, darbo vietą bent kelioms dienoms perkėlus į pajūrį.
Iniciatoriai šią programą, pradėtą, kai niekas nė nenujautė būsimos pandemijos, greitai subalansavo karantinui. Nors iš pradžių siūlytos bendradarbystės erdvės, šiemet žmonės iš kitų miestų buvo kviečiami tiesiog atvykti į Klaipėdą „persikrauti“ ir rinktis vietą, kuri jiems atrodo patogi bei saugi: biblioteką, viešbutį, meno dirbtuves, banglenčių stovyklą ar individualią studiją. Nors vasara jau baigėsi, kvietimas tebegalioja!
Klaipėdiečių iniciatyva buvo pastebėta ir tarptautiniu mastu – austrų organizuojamuose Politikos inovacijų apdovanojimuose ji pateko į finalą kartu su projektais iš Jungtinės Karalystės, Italijos, Lenkijos, Nyderlandų, Slovakijos, Švedijos, Vokietijos.
Poilsis nuo darbo vietos
„Ar gali būti, kad kelionės visos baigės?“ – šios vasaros hite klausia dainininkas Marijonas Mikutavičius. „Ne!“ – atšauna uostamiesčio ekonominės plėtros agentūra „Klaipėda ID“ ir kviečia į pajūrį. Nebe lepintis saule paplūdimyje, o… dirbti. Čia – ne korektūros klaida, nes ten, kur žmonės paprastai važiuoja laisvalaikiu, galima ir dirbti, ir tuo pačiu atostogauti.
Toks darbo ir pramogos derinys, angliškai vadinamas workation (nuo žodžių work – darbas ir vacation – atostogos) pasaulyje jau seniai mėgstamas ir leidžia žmogui palikti įprastą darbo vietą, bet ne patį darbą. Mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai, įvairūs bendradarbystės įrankiai (grupiniai skambučiai, vaizdo konferencijos, pokalbių programėlės, debesija ir pan.) leidžia dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, kur tik veikia internetas (o kartais nė jo nereikia).
Jei „biuras“ persikėlė į kitą miestą ar net šalį, po darbo likusį laiką galima išnaudoti pramogoms, pažinčiai su naujais žmonėmis ar nauja vieta. Taip darbuotojai ne tik pailsi, sugriaudami rutiną ir kasdienį stresą palikdami namie, bet ir praplečia akiratį, įgyja naujų patirčių. O svarbiausia – vietos pakeitimas dažnai paskatina kūrybiškumą ir sustiprina tarpusavio ryšius komandoje. Už visa tai žmonės gauna įprastą algą, nes, kad ir ilsėdamiesi nuo savo darbo stalo, vistiek atlieka pareigas.
Vienintelis šalies didmiestis prie jūros tokių darbostogų projektą pradėjo dar 2019-ųjų gegužę. Tuomet agentūra „Klaipėda ID“, uostamiesčio savivaldybė, Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas, kūrybinis inkubatorius „Kultūros fabrikas“, „Qtime“ ir bene moderniausia šalyje bendradarbystės erdvė „Light House“ kvietė vasarą į darbą nerti su pajūrio gaiva: „Iškeiskite asfaltą į smėlį, kondicionierius – į gaivų vėjo gūsį, automobilį – į dviratį, sporto klubą – į banglentes ir jėgos aitvarus, o kasdienybę biure – į vieną iš išskirtinių bendradarbystės erdvių!“,
Užgriuvę darbai netrukdė pabūti prie jūros
2019 metų vasara buvo sėkminga – dirbti atostogų ritmu nuo gegužės iki spalio vidurio Klaipėdoje panoro daugiau nei 200 profesionalų iš kitų Lietuvos miestų. Kampanija nusitęsė į gana šiltą rudenį, tad nė nekilo dvejonių, ar ją kartoti ir šiemet. Deja, planus teko derinti prie COVID-19 pakeisto gyvenimo ritmo, bet darbostogos nebuvo atšauktos. „Po karantino būtina paspausti mygtuką restart, – kvietė programos iniciatoriai ir siūlė įkvėpti gaivaus oro, leisti jūros vėjui perkrauti mintis.
„Antrąjį „Workation Klaipėda“ sezoną pradėjome pavasarį. Iš pradžių labai baugino pandemija, karantinas, bet šylantis oras suteikė vilties ir vasarai įsibėgėjant iniciatyva įgavo pagreitį“, – pasakojo „Klaipėda ID“ direktorė Eglė Songailienė.
Jos žodžiais, artėjant pirmam karantinui kilo klausimų dėl galimybių naudotis bendradarbystės erdvėmis. Bet uostamiestis išnaudojo situaciją ir ėmė kviesti tiesiog patirti gyvenimą bei padirbėti Klaipėdoje, atrandant įvairiausias darbui tinkamas erdves: kavines, bibliotekas, viešbučius, meno dirbtuves, net banglenčių stovyklą.
Vieni iš pasinaudojusių kvietimu – IT paslaugų bendrovės „TeleSoftas“, kuri turi biurus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, darbuotojai. Kauniečiai vietos darbui toli nesidairė – įsikūrė pas kolegas. Tai buvo paranku ir dėl galimybės aptarti bendrus projektus. Kaip tik dėl to „TeleSofto“ darbuotojai nuolat lanko vieni kitus – virtualaus bendravimo pakanka ne visada.
Bet šįkart, kaip sakė bendrovės projektų vadovas Dangiras Račkauskas, uostamiestyje vasarą „darbostogavęs“ su penkiais kolegomis, pagrindinis buvo noras trumpam pakeisti vietą ir, žinoma, retkarčiais panerti į jūrą. Nors pasitaikė geras oras, pašnekovas tikino, kad užgriuvę darbai neleido pasiduoti pagundoms, – pajūriui liko tik vakarai.
„TeleSofto“ komanda Klaipėdoje darbą su atostogomis derino jau antrą kartą, pirmasis buvo prieš trejus metus. Paklaustas, ar kitiems siūlytų tai pabandyti, D. Račkauskas atsakė nė negalvojęs: „Drąsiai!“
Karantino „suvalgytas“ atostogas keitė darbostogos
Pavieniui dirbantys laisvai samdomi darbuotojai vasarą galėjo rasti laisvą vietą bendradarbystės erdvėje. Komandos buvo kviečiamos susiburti prasmingam laikui kartu ne kompiuterių ekranuose, o paplūdimyje. Klaipėda atskubėjo į pagalbą ir tiems, kuriems karantinas sumaišė atostogų planus. Darbostogos leido suderinti prarastas poilsio dienas ar savaites ir darbą, o grįžus prie įprasto ritmo jaustis lyg pabuvus kurorte.
„Pandemija išmokė dalį mūsų, kad galime dirbti, kur tik yra interneto ryšys, taigi svečiai iš kitų Lietuvos miestų jungėsi prie mūsų programos ir individualiai, ir komandomis, – pasakojo E. Songailienė. – Vasaros pradžioje nuvykę pasisvečiuoti į „TEMA namus“, išgirdome iš šeimininkų: kelios architektės buvo pas mus atvažiavusios workation daryti. Tuo metu ši kūrybinė rezidencija net nebuvo minima mūsų komunikacijoje. Reiškia, pasakodami apie darbo ir atostogų programą Klaipėdoje pasiekėme savarankiškai savo laiką planuojančius žmones, o jie atvyko ir patys susirado sau tinkamiausias vietas ir patirtis.“
Todėl, anot pašnekovės, sunku pasakyti, kiek tiksliai žmonių šiemet trumpam perkėlė savo darbo vietą į Klaipėdą. Vien „Light House“ bendradarbystės erdvės sulaukė maždaug 100 žmonių. Pridėjus tuos, kurie sėmėsi įkvėpimo „TEMA namuose“, gaudė bangas „SurfCamp“ stovykloje ir dirbo jų poilsio bazėje, mėgavosi Smiltynės ramybe Klaipėdos jachtklube ar miesto privalumais Klaipėdos mokslo ir technologijų parko bei „Kultūros fabriko“ studijose, kaip ir pernai, skaičius viršija 200. Tų, kurie priėmė kvietimą, bet dirbo savo pasirinktose vietose, pavyzdžiui, kavinėse, programos iniciatoriai net nebando suskaičiuoti.
Su vasara Klaipėda nesibaigia, nėra tik maudynių ir Jūros šventės
Klaipėda daugeliui reiškia jūrą, poilsį ir atostogas. Nejau svečiai tokie valingi, kad vieną kitą dieną neišmaino darbo į paplūdimį? „Klaipėda ID“ vadovė patvirtino, kad pajūrio kavinėse – tose, iš kurių matyti ir girdėti bangų ošimas, – tikrai būna dirbančių. Tarp čiuožino bangomis sesijų žmonės dirbo ir banglenčių stovyklos bazėje. „Darbas yra ne tik prie kompiuterio, – pridėjo pašnekovė. – Juk kartais tereikia tik užrašinės ir rašiklio, o tada tinka ir kopose sėdėti… Čia jau filosofinis klausimas: kas yra darbas? Mes įpratę, kad žmogus turi būti užimtas ir, svarbiausia – atrodyti užimtas. Bet kartais produktyviausia yra atsistoti ir išeiti pasivaikščioti, nes reikia laiko ir erdvės pamąstyti.“
O ką veikti uostamiestyje pasibaigus šiltajam sezonui? „Kai baigiasi vasara, klaipėdiečiai pradeda eiti prie jūros, – juokėsi E. Songailienė. – Ne vasarą Klaipėda žavinga, tokia skandinaviška – rami viduje, pasišiaušusi išorėje. Įprastai, vasarai pasibaigus į sales sugrįžta muzikos ir meno festivaliai, banglentininkai ir kaituotojai pagaliau gauna gero vėjo ir bangų, rengiasi šiltesnius hidrokostiumus ir pradeda rimtą sezoną. Ne vasarą Klaipėda siūlo lygiai tą patį, tik nėra maudynių jūroje, deginimosi ir Jūros šventės.“
Kokios darbostogos per karantiną? Jo metu viskas sustoja. „Žmonės šiuo metu gal nesvarsto lankytis bendradarbystės erdvėse, bet net dabar, karantino metu, turime, ką pasiūlyti. Pavyzdžiui, „TEMA namai“ siūlo individualias studijas visai prie kelto į Smiltynę. Tobulas karantininis variantas intravertui.“
Uostamiestis šia programa vilioja ne tik padirbėti, bet ir ten apsigyventi norinčius žmones. Anot E. Songailienės, Klaipėda turi ir visus didmiesčio atributus, ir mažesnio miesto privalumus, joje gausu karjeros galimybių ir neišnaudotų veiklos nišų. „Tačiau juk net rimtesnio pirkinio neįsigyjame jo atidžiai neišsistudijavę. Persikėlimas gyventi į kitą miestą nėra lengviausias sprendimas – jam reikia drąsos. Todėl „Workation Klaipėda“ dalyvius ir kviečiame „pasimatuoti“ Klaipėdą – atvykti pas mus, pasirinkti darbui patogiausią vietą, gal net išmėginti kelias, susipažinti su laisvalaikio galimybėmis, susitikti su bendraminčiais Klaipėdoje ir patiems patirti, ar Klaipėda jiems tinka.“