Vos už kelių dienų, vasario 24-26 vakarais, Klaipėdą nušvies VII Klaipėdos šviesų festivalio projektai, kurie šį kartą dedikuoti miesto gimtadieniui. Klaipėdai 770 skelbiantis festivalis pradeda turtingus ir neeilinius metus. Po metų pertraukos sugrįžtantis festivalis pristato keliolika intriguojančių projektų, šviesos instaliacijų specialiai sukurtų Klaipėdai. Ryškus ir skambus festivalio bei jubiliejinių metų startas – vasario 24 d. 18.30 val. Teatro aikštėje. Šviečiame ir švenčiame 18.00-23.00 val.
Festivalio startas su būgnų ir šviesos šou
Vasario 24 d., ketvirtadienį, 18.30 val., miesto širdyje Teatro aikštėje prie simbolinės miesto gimtadieniui dedikuotos instaliacijos „Laiko spalvos 770“, festivalio organizatoriai kviečia į jaunatvišką šviesų festivalio ir jubiliejinių Klaipėdos metų atidarymo akcentą.
Atidarymo ceremonijoje – miesto vadovų sveikinimas ir išskirtinai klaipėdietiški kolektyvai, seniausiam Lietuvos miestui dovanos jaunatvišką energiją. Ryškus, šviesus ir garsus jubiliejinių metų atidarymas kartu su šokių kolektyvo „INTRUS-įsibrovėliai į šokių pasaulį“ pasirodymu bei mušamųjų projektu „PERK-UNIJA“ ir jų specialiai sukurtu industrinės perkusijos pasirodymu „Alchemija“.
Vengiantiems didesnių susibūrimų arba neturintiems galimybės atvykti į Teatro aikštę, atidarymo ceremonija bus transliuojama tiesiogiai internetinėse platformose.
Pagrindiniai projektai – dedikacija Klaipėdai
Į trijų vakarų pasimatymą kviečiantis Šviesų festivalis pristato net tris išskirtinai klaipėdietiškas projekcijas: „Mano vardas – Klaipėda“, „770 kaminkrėčio žingsnių“, „Klaipėdos vitražai. Atrasta prarasta“.
3D projekcija „Mano vardas – Klaipėda“, parengta bendradarbiaujant su istoriku, leidėju Kęstučiu Demerecku nušvis ant Turgaus g. 22 pastato. Šalia buvusios istorinės Šv. Jono bažnyčios erdvės projekto rengėjai kartu su Linartu Urniežiumi papasakos turtingą miesto istoriją.
Dar viena šio festivalio projekcija įkvėps vieną gražiausių Klaipėdos senamiesčio personažų – kaminkrėtį, kuris sugrįžta su dedikacija miesto gimtadieniui. „770 kaminkrėčio žingsnių“ pavadinta projekcija festivalio svečius pasitiks ant Kurpių g. 8 pastato.
Nušviečiant Klaipėdos m. savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos įgyvendintą projektą „Monumentalioji dailė architektūros labirintuose: praeitis ir dabartis“, kurio metu surinkta įspūdinga Klaipėdoje egzistuojančių ir jau sunaikintų vitražų kolekcija, Laikrodžių muziejaus kiemelyje nušvis projektas – „Klaipėdos vitražai. Atrasta prarasta“. Projekto partneris VšĮ „Klaipėdos šventės“, projektą remia UAB „Stemma Group“.
Tarp ryškiausių festivalio projektų, kurie dedikuoti ar specialiai sukurti 770 metų miesto jubiliejui: projektas „Klaipėda. Trijų miestų miestas“, šviesų instaliacija „Karališko dangaus įpėdiniai“ (Danės g. 17), šviesos instaliacija „Laukimas“ (Danės upės krantinė tarp Jono kalnelio ir burlaivio „Meridianas“), šviesos tunelis ir istorinė paroda „Buvusi Klaipėda yra“ ant Jono kalnelio pylimo.
Ryškūs festivalio partnerių projektai
Senasis Turgus aikštelėje du festivalio vakarus, vasario 25-26 d., pasitiks projektas – „Senajam turgui 300 metų“. Festivalio svečius penktadienį ir šeštadienį istoriškai reikšmingoje erdvėje nustebins šviečiančių transporto priemonių parodos. Vasario 25 d. 18.00-22.00 val. čia įsikurs kolekcininko Albino Monctavičiaus 100 metų senumo motociklai ir automobiliai, o vasario 26 d. 18.00-22.00 val. „Memel Motor Fest“ pristatys šviečiančių automobilių parodą.
Vasario 25-26 vakarais, projekcijų spektaklis „Gimusi šviesti“ pasitiks festivalio svečius iš pietinės miesto pusės. Projekto idėja miestą pristato kaip gyvą organizmą, kuris savo gatvėmis nepaliaujamai teka pirmyn, išsilieja kaip potvynis naujais kvartalais, ir sugeba atsilaikyti bet kokį istorijos laikmečio paspęstą gaisrą, o tokių Klaipėdos istorijoje būta gausiai. 1323 m, 1379 m, 1389 m, 1402 m, 1455 m, 1459 m, 1520 m, 1679 m, 1854 m – tai vis didžiųjų gaisrų metai, kai ugnis sunaikindavo ištisus kvartalus. Tačiau kaskart, kai atrodo viskas panyra į pelenų ir nuodėgulių tamsą – krante ir vėl įsižiebia švyturio šviesos vingiuodamos naujomis gatvėmis, pastatų langais ir signalizuojančios naują pradžią. „Švyturys Nealkoholinis“ dovana festivalio lankytojams – ant „Švyturys Bhouse“ (Kulių Vartų g. 7).
Festivalio nuotaiką jūriškais akcentais papildys Lietuvos jūrų muziejus. Minint Lietuvos laivyno 100-metį, specialiai sukurta programa „Lietuva – jūrinė valstybė“, papildys festivalio pagrindinių projekcijų erdves. Programa „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“ pristatanti tarpukario Nepriklausomos Lietuvos kapitonus, bus perteikiama video projektu. Projektu siekiama priminti, kad Lietuva buvo ir yra jūrinė valstybė. Projektas bus rodomas pakaitomis su pagrindiniais projektais Turgaus g. 22, Kurpių g. 8, Liepų g. 12).
Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija kūrybiškai interpretuos judančio miesto idėją ir šviečiančiais dviratininkais papuoš Senojo Turgaus žiedą. Menišku ir Klaipėdos kraštui būdingus etnografinius motyvus atspindinčiu projektu pasidalins Klaipėdos Medeinės mokykla, kuri ugdo ir dirba su didelių specialių poreikių turinčiais vaikais. Kartu su kūrybingais pedagogais mokykla simboliškai neša šviesą Klaipėdos visuomenei ir siekia tapti pilnaverte bendruomenės dalimi. Mokytojų ir mokinių sukonstruotos erdvinės figūros papuoš Klaipėdos apygardos teismo pastato vitriną (H.Manto g. 26).
„Briedžio iššūkis“ – tokia idėja šį kartą festivalio svečius vilios ilgamečiai projekto partneriai „Kavos architektai“ (Herkaus Manto g. 9). Autoriai tikina, kad iš Neringos muziejų prižiūrimos „Briedžių giraitės“, į Klaipėdą atklydo briedis, kuris paskutinį kartą pastebėtas klaidžiojantis Herkaus Manto g.
Instaliacija „Nešantys šviesą“ festivalio programą papildo ir UAB „Northway medicinos centrai“ (Naujoji Uosto g. 9). Praėjęs pandeminis laikotarpis ir iššūkių kupini metai į daugelį dalykų pakvietė pažiūrėti kitaip. Anot projekto rengėjų, pasikeitė požiūris į laisvę, galimybę judėti, lankyti artimuosius, pasikeitė požiūris į sveikatą. „Nešantys šviesą“ simbolizuoja visus „Northway“ medicinos centrų Žmones, kurie net ir sudėtingiausiomis akimirkomis ryžtingai žengė priekyje, kasdien drąsiai priėmė iššūkius. Kiek toliau nuo centro nutolęs projektas stebins lazerių šviesomis ir ryškiais disko kamuolių atspindžiais.
Viešoji įstaiga Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ kartu su bendrove „Gatvių apšvietimas“ nuspalvins „Meridianą“ Klaipėdos miesto jubiliejaus spalvomis.
Šių metų festivalio programą papildo du Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro projektai. Pirmasis – tarpdisciplininio meno kūrėjo Justo Bø instaliacija „Siena“ (KKKC Parodų rūmai, Aukštoji g. 1). Projekto idėja pristato dažno iš mūsų susidūrimą su situacija, kuomet atsitrenkiame į nematomą sieną, skiriančią mus nuo to, kokie esame dabar, ir kokiais norėtume būti – kitapus užtvaros. Antrasis projektas – Rodion Petroff interaktyvi instaliacija „Skaitmeninis veidrodis“ (KKKC Meno kiemas, Bažnyčių g. 4). Veidrodiniai atspindžiai žmogų lydi kiekviename žingsnyje – namuose, viešose erdvėse, parduotuvių vitrinose, netgi telefonuose. Instaliacija „Skaitmeninis veidrodis“ kviečia pažvelgti į save pro skaitmenos prizmę ir įvertinti, kokią metamorfozę patirs jūsų atvaizdas.
Festivalio vakarais duris atvers ir muziejai
- LNDM laikrodžių muziejus (Liepų g. 12)
Muziejus lankytojų lauks VASARIO 24-26 D. 18.00-22.00 VAL. Lankymas nemokamas.
Laikrodžių muziejaus nuolatinėje ekspozicijoje „Laikrodžių formų kaita“ lankytojai kviečiami susipažinti su Renesanso, baroko, rokoko, vėlyvojo klasicizmo – ampyro, eklektikos ir moderno stiliaus laikrodžiais kur įrengta naujoviška apšvietimo sistema – kiekviena ekspozicijos salė turi ir spalvinį foną, būdingą epochos stiliui.
- Pilies muziejus ir Muziejus 39/45 (Priešpilio g. 2)
Muziejus lankytojų lauks VASARIO 25-26 D. 18.00-21.00 VAL.
- LNDM Prano Domšaičio muziejus (Liepų g. 33)
Muziejus lankytojų lauks VASARIO 24-26 D. 18.00-21.00 VAL.
Šviesų festivalio vakarais kviečia aplankyti Tomo Daukšos naujausią projektą „Laimės švieselės”. Šia instaliacija autorius apmąsto, tvarumą ir perteklių, harmoniją ir triukšmą kultūroje ir kasdieniame gyvenime bei meno ir dizaino santykį. Iš pirmo žvilgsnio projektas atrodo neįpareigojantis, linksmas ir žaismingas projektas, tačiau jis kelia svarbius ir aktualius klausimus, ar vaisingos ir realios yra mūsų gamtos apsaugos ir tvaraus gyvenimo pastangos.
Šviesų festivalyje svečiuosis ir morė
Per žingsnį nuo pavasario šį kartą miestą nuspalvinsiantis Šviesų festivalis, vasario 26-ąją kartu su Klaipėdos etnokultūros centru pakvies švęsti Užgavėnes. Vasario 24–26 dienomis Klaipėdos etnokultūros centro Pa/tvarios Užgavėnės įsilieja į Šviesų festivalio programą ir ,,vienu tradiciškai netradiciniu objektu papildo šviesų festivalio programą“. Šį kartą Morė kitokia – naujame amplua, nebijanti bendrauti su žmonėmis ir kviečianti miestiečius į Užgavėnių šventę, kuri vyks vasario 26 d. nuo 16.00 val. (Daržų g. 10 / Bažnyčių g. 4). Instaliacijos autorius – Povilas Šorys.