Grįžti
2022-06-15

SU GIMTADIENIU, KLAIPĖDA!

SU GIMTADIENIU, KLAIPĖDA! #klaipeda770

770-ojo KLAIPĖDOS GIMTADIENIO RENGINIŲ PROGRAMA

2022 metų rugpjūčio 1 dieną sukanka 770 metų nuo tos dienos, kai 1252 metais Vokiečių ordino vietininkas Livonijoje Eberhardas fon Zeinė ir Kuršo vyskupas Henrikas pasirašė dokumentus, kuriais prie Dangės upės ir Nemuno žiočių numatyta pastatyti pilį ir miestą. Taip baltų genties kuršių žemėse buvo įkurtas miestas, vokiečių vadintas Memeliu (vokiškas Nemuno pavadinimas), o vietinių gyventojų – Klaipėda.

770-asis miesto gimtadienis – tai išskirtinė proga prisiminti ir pasidžiaugti Klaipėdos miesto istorija, plėtoti miesto daugiakultūriškumo tradicijas, pagerbti uostamiestį kūrusius ir garsinusius miestiečius.

Audiovizualinė instaliacija ir koncertas „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“

Pasitelkiant garso ir vaizdo priemones, projektu pristatomas Klaipėdos miesto garsovaizdis, savo prigimtimi sujungiantis skirtingus turinius, t. y. industrinį Klaipėdos peizažą, etninę savastį, pajūrio kraštovaizdį ir natūralius gamtos garsus. Tokiu būdu projektas skatina ekologinius klausimus, kurie aktualūs kiekvienam miestui, bet ypač Klaipėdai. Šis projektas – tai dovana Klaipėdos jubiliejui, atskleidžiant miestą per jo garsyną, kurio dažnai kasdieniniame šurmulyje net nepastebime.

KADA: liepos 7–10 d. audiovizualinė instaliacija Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda)
liepos 21 d. 19 val. – koncertas Klaipėdos piliavietėje (Pilies g. 4, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Menininkų grupė „Žuvies akis“

Europos šalių tautinės kultūros festivalis „Europiada“

Į Klaipėdą sugrįžta unikali ir ryški, didžiausia tautinių kultūrų ir tautinio kostiumo šventė Europoje – „Europiada“. Pagrindinis festivalio tikslas – puoselėti Europos kultūrų įvairovę ir stiprinti tautų draugystę. Skambus ir spalvingas „Europiada“ festivalis kasmet organizuojamas vis kitoje šalyje ir itin retai sugrįžta į jau aplankytą miestą, todėl tai išskirtinis Klaipėdos pasiekimas.
Programa www.europeade.lt

KADA – liepos 13-17 d.
KUR – Klaipėdos viešos erdvės
ORGANIZATORIUS – VšĮ „Klaipėdos šventės“

Paroda „Vakarų vėjai’22: Gimtadienis“

Parodos tema – 770-ies metų Klaipėdos įkūrimo sukaktis ir jubiliejų kultūra. Miesto gimtadienis skatina uostamiestį suvokti kaip gyvą organizmą su savo gyvenimo pradžia, branda, renesansu ir ateities vizijomis. Miesto kūną sudaro ne tik pastatai, gatvės ir parkai, visų pirma – jame gyvenantys, kuriantys, jo vardą garsinantys žmonės, kurių jubiliejai irgi verti šventės. Parodos „Vakarų vėjai’22: Gimtadienis“ ekspozicijoje bus pažymėti garbių miesto kūrėjų gimtadieniai ir miesto jubiliejui dedikuoti meno kūriniai.

KADA – liepos 22 d. – rugpjūčio 14 d.
KUR – Parodų rūmai (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras

Paroda „Klaipėdiečiai ir rytprūsiečiai. Portretų galerija iš muziejaus mecenatės Marinos Kulčinskajos rinkinio“

Laikas užmarštin nugramzdina daugelio vardus ir gyvenimo istorijas. M. Kulčinskajos iš įvairių Europos šalių aukcionų surinkta kolekcija leidžia susipažinti su XIX a. pabaigos – XX a. pirmosios pusės žymiausių krašto fotografų portretinio žanro subtilybėmis. Darbuose atgimsta laikmečio žymės – išraiška, rūbai, šukuosenos, aksesuarai, aplinka.

KADA – liepos 29 d. – rugsėjo 10 d.
KUR – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Tradicinių istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“

Unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, jau 11-tus metus iš eilės reprezentuoja jūrinę kultūrą ir tradicijas, stiprina tautos savitumą ir leidžia didžiuotis istorija – mediniais laivais plaukioja geležiniai žmonės! Renginio metu pristatomi tradiciniai istoriniai laivai ir su jais susijęs nematerialusis kultūrinis paveldas. „Dangės flotilė“ primena mums, lietuviams, jog esame jūrinė valstybė. Šių metų „Dangės flotilės“ pagrindinis tikslas – atplukdyti į miestą šventę! Medinio laivyno burėse – ne vien tik palankus vėjas, bet ir muzika, šokis, tradicinės krašto dainos.

KADA – liepos 29–31 d.
KUR – Danės upė ir krantinė prie „Žvejo“ skulptūros
ORGANIZATORIUS – Lietuvos jūrų muziejus

Jūros šventė

Su naujais įkvėpimais ir šventės unikalumą įtvirtinančiais jūriniais akcentais, liepos 29–31 d. sugrįžta ryškiausias vasaros renginys Lietuvoje – Jūros šventė. 63-osios Jūros šventės bangos į miestą grąžins jūrinius akcentus, skambiausias melodijas, teatrinius pasirodymus, netikėtus susitikimus, parodas, pramogas ir atvers dar vieną, kaskart naują – Jūros šventės istorijos puslapį.

KADA – liepos 29–31 d.
KUR – Klaipėdos viešos erdvės
ORGANIZATORIUS – VšĮ „Klaipėdos šventės“

Renginiai, skirti Klaipėdos miesto įkūrimui

Tarptautinė konferencija „Istoriniai miestai. Praeities siluetų ilgesys – refleksijos ir ateities modeliai“.
Nuo 12.00 iki 18.00 val. Klaipėdos pilies kiemo aikštėje šurmuliuos meistrai, pasirengę pademonstruoti anksčiau mieste klestėjusius amatus. Miestiečiai ir svečiai bus kviečiami išbandyti savo jėgas ir vikrumą žaidžiant senuosius žaidimus, aidės senovinė muzika, skambės legendos apie Klaipėdą.

KADA – liepos 30 d.
KUR – Pilies muziejaus kiemo aikštė (Priešpilio g. 2, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Klaipėdos 770 gimtadienio šventė

12.00 Raudonojo ąžuolo sodinimas Danės skvere.
13.00 Klaipėdos miesto vėliavos pakėlimo ceremonija piliavietėje.
15.00 Parodos „Neįteikta dovana karalienei Luizei“ atidarymas Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (veiks iki rugsėjo 17 d.). Pirmą kartą bus eksponuojamas restauruotas, prabangus XIX a. pradžioje auksu siuvinėtas šilko tiulio audinys. Tai fragmentas suknelės, kurią pasiturintys Klaipėdos pirkliai buvo sumanę padovanoti karalienei Luizei. Pasamdyti ispanų meistrai Berlyne siuvinėjo audinį, bet dovana nepasiekė karalienės dėl jos ankstyvos mirties.
16.00–17.00 Klaipėdos kultūros magistrų apdovanojimo ir Garbės piliečio ženklo teikimo ceremonija.
19.30 Klaipėdos piliavietėje Alvido Remesos oratorija „Sakmė apie Memelburgą” (libretas Sigito Benedikto Jurčio OFM). Atlieka Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninio orkestro grupė, solistai, choras. Dirigentas – Tomas Ambrozaitis.

KADA – rugpjūčio 1 d.
KUR – Klaipėdos viešos erdvės
ORGANIZATORIAI – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, VšĮ „Projektas LT“, Klaipėdos miesto savivaldybė

Projektas „Klaipėdos ženklai ir jų sklaida“

Klaipėdos ženklai – miesto savitumo atspindys. Parodoje eksponuojami objektai su Klaipėdos miesto heraldiniu simboliu, kuris per amžius beveik nekito. Tai įvairūs eksponatai, kurie saugomi bibliotekos archyvuose, AdM (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.) archyve bei asmeninėse klaipėdiečių kolekcijose.
Klaipėdos pagrindinio ženklo – herbo raidą bei jo reikšmę miestiečių gyvenime atspindinti keliaujanti lauko paroda, eksponuojama aikštėje prie Herkaus Manto paminklo.

KADA – rugpjūčio 2 d. – gruodžio 29 d. (lauko paroda rugpjūčio 2–31 d.)
KUR – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda), aikštė prie Herkaus Manto paminklo
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka

Klaipėdos miesto sporto festivalis „Klaipėda 770“

Sporto festivalis „Klaipėda 770“ – trijų dienų išskirtinis sporto renginys nustebins ir įtrauks dalyvius į veiklų gausą, kurios vyks net devyniose festivalio zonose – Klaipėdos sporto istorija, edukacijos, sporto šakų pristatymai, netradicinis sportas, vandens sportas, profesionalų varžybos, sveikos mitybos turgelis, kino seansai, susitikimai su sportininkais, pasirodymai scenoje ir koncertinė programa miesto bendruomenei.

KADA – rugpjūčio 26–28 d.
KUR – Danės skveras
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos miesto lengvosios atletikos mokykla

Paroda „Sugrįžę iš praeities“

Miestą atspindi istoriniai pastatai, nešantys žinutę iš praeities. Prakalbintos sienos byloja apie gyvenusių žmonių likimus ir jų indėlį formuojant miestą bei jo kultūrą. Klaipėda turtinga istorinių pastatų pasakojančių unikalias savo patirtis ir istorijas. Vienas jų – pastatas esantis Liepų g. 12. Parodoje prakalbs pastato sienos, kurios saugo 7 šeimų, 2 bankų ir muziejaus įkūrimo istoriją.
Visuomenė susipažins su uostamiestį kūrusiomis asmenybėmis, tokiomis kaip: anglų pirklys A. L. Simpsonas, vokietis bankininkas J. Hiršbergeris, lietuvis banko direktorius P. Šernas ir daugeliu kitų pastato gyventojų, kurie prisidėjo prie Klaipėdos miesto identiteto formavimo ir atskleidžia miesto daugiakultūriškumą.

KADA – rugsėjo mėn.
KUR – Liepų g. 12 pastato išorinis mažasis kiemelis
ORGANIZATORIUS – Laikrodžių muziejus

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“

Klaipėdos miesto įkūrimo 770-sioms metinėms skirto festivalio programa akcentuoja su Klaipėda susijusių menininkų kūrybos pristatymą. Skambės naujų kūrinių premjeros, atvyks pasaulio koncertų salėse pasirodantys lietuvių muzikai, kurie anksčiau gyveno ar mokėsi Klaipėdoje, koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras, jo meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus , ir kiti žinomi klaipėdiečiai.

KADA – rugsėjo 15 d. – spalio 6 d.
KUR – Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos koncertų salė

Tarptautinis festivalis „Inkultūracija“

Šį kartą festivalis skiriamas paminėti Klaipėdos miesto jubiliejų. Jame – miesto ir miestiečių gyvenimas, istorija ir jų ateitis, todėl šių metų tema „Miesto DNR“. DNR – gyvos būtybės pagrindas, kaip ir gyvas bei kintantis organizmas yra miestas. Festivalis sieks atskleisti miesto vaidmenis, jo struktūrą, atrasti kūrybinį potencialą. Į paieškas įsitrauks mugės svečiai, jų patirtys ves prie naujų atradimų, padės pažinti kitus miestus ir jų kūrėjus, užmegzti draugystę tarp Lietuvos ir pasaulio miesto bendruomenių.

KADA – rugsėjo 26 d. – spalio 5 d.
KUR – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka

„ALKA“ ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestro karinių-istorinių dainų projektas

Etnokultūros centro folkloro ansamblio „ALKA“ (vad. Jonas Kavaliauskas ir Elena Šalkauskienė) ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestro (vad. Egidijus Miknius) karinių-istorinių dainų projektas.

KADA – lapkričio mėn.
KUR – Pilies muziejaus konferencijų salė (Priešpilio g. 2, Klaipėda)
ORGANIZATORIUS – Klaipėdos etnokultūros centras