Grįžti
2022-10-21

Artėja ypatingas savaitgalis Klaipėdoje

Kai atslenka ilgesni vakarai, o gamta ruošiasi žiemai, klaipėdiečiai žino, kad jau greitai miestas prisipildys džiaugsmingo klegesio, ištisą savaitgalį gatvėse aidės primirštos legendos, kelią rodys žibintų liepsnos, o gomurį glostys ypatingi žąsienos patiekalai. Visa tai – rudeninės, jau antrą kartą į Klaipėdą sugrįžtančios miesto šventės „Šv. Martynas. Ir jo žąsys.“ dalis. Tiesa, šiais metais organizatoriai paruošė ir keletą staigmenų.

Išskirtinės šventės metu, lapkričio 11 -13 dienomis Klaipėdoje bus gausu linksmybių: renginio organizatoriai Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras kvies net į keturias vakarines, legendomis apipintas ekskursijas su žibintais; Klaipėdos Etnokultūros centras džiugins tradiciniais naktišokiais ir dainomis; kvapą gniaužiančiais triukais kaitins ugnies šou pasirodymai ir, žinoma, visus sušildys skanios žąsienos patiekalai uostamiesčio restoranuose ir kavinėse.

„Šv. Martynas. Ir jo žąsys.“ – nuostabi šventė, kurioje veiklos atras kiekvienas. Šiais metais Šv. Martyno šventė Klaipėdoje dar įdomesnė ir spalvingesnė. Klaipėda – turtinga savo istorija, todėl jaučiame pareigą atgaivinti ir šiek tiek jau primirštas tradicijas, perpasakoti kadaise senolių lūpose skambėjusias legendas. Šv. Martyno diena turėjo svarbų vaidmenį mūsų krašte, todėl kviečiu visus atvykti ir sudalyvauti šioje ypatingoje šventėje“, – pasakojo Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

Šv. Martyno diena žavi tradicijų spalvingumu

Mažosios Lietuvos istorijos mėgėjai žino, kad Šv. Martyno diena buvo švenčiama būtent šiame krašte. Tai buvo paskutinė kalendorinė rudens šventė žyminti žemės ūkio samdinių samdos laiko pabaigą. Tai buvo džiaugsminga diena, kai žmonės švęsdavo užbaigtus darbus.

Martynas artimai siejamas su bažnyčia, jis buvo vyskupas, taip pat darė gailestingus darbus, nugulusius įvairiose legendose. Nuo XV a. protestantiškuose kraštuose vietoje šventojo Martyno imta minėti reformatoriaus Martyno Liuterio asmenį. Su M. Liuterio asmeniu siejamas ir Martyno vardo paplitimas Mažojoje Lietuvoje.

Ši diena buvo gausiai apipinta legendomis ir tradicijomis. Labiausiai paplitusi – eisena per miestą nešant žibintus, tarsi simboliškai atvaizduojant Šv. Martyno keliones. Ši tradicija Mažojoje Lietuvoje – vokiškosios kultūros rudimentas. Eitynės su žibintais simbolizuoja šventojo žinios nešimą: „Kas pasidalina su kitu, tas laimi“. Tamsą perskrodusi žibinto liepsna įžiebdavo viltį ir tikėjimą žmogaus gerumu.

Šią dieną mūsų senoliai taip pat užsiiminėdavo burtais. Buvo sakoma, „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu (purvu), jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“; „Martynas ant ledo, Kalėdos ant vandens“. Taip pat tikėta, jei lapkričio 11 -ąją giedra – tai ateinanti žiema bus labai šalta.

Kadangi Martyno šventė glaustai siejosi su Mažosios Lietuvos feodaline santvarka (atsiskaitymai su samdiniais), besikeičiant ekonominėms ir socialinėms sąlygoms šios šventės reikšmė Klaipėdos krašte sumenko.

Martyno žąsys

Vienas pagrindinių šios šventės simbolių buvo žąsis. Martyno dieną  samdiniams dovanojo žąsis kaip padėkos ženklą, o susėdę prie šventinio stalo džiaugsmingai vaišindavosi žąsienos patiekalais.
Mažosios Lietuvos gyventojai savaitę prieš Šv. Martyną savas žąsis primaitindavo ir aptverdavo mažesniame aptvare, kad nenusibėgiotų, o dideliuose Klaipėdos krašto jomarkuose buvo galima įsigyti žąsų.

Lapkričio 11 -13 dienomis Klaipėdoje net 17 uostamiesčio restoranų ir kavinių, specialiai gamins įvairius žąsienos patiekalus, keps Martyno meduolius ir vaišins karštais gėrimais.

„Visą savaitgalį „Šv. Martynas. Ir jo žąsys.“ apipins Klaipėdą savo žavinga istorija ir tradicijomis. Kviečiame visus pasižymėti šią datą ir atvykti švęsti paskutinę rudens šventę. Tai puiki proga supažindinti vaikus su krašto tradicijomis, pasiklausyti negirdėtų legendų, pasivaikščioti po Klaipėdos senamiestį lydimiems žibintų šviesos ir padovanoti ne tik sau, bet ir savo artimiesiems unikalų savaitgalį“, – į šventę kvietė Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

Neturintiems kur apsistoti, šventinį savaitgalį kai kurie Klaipėdos viešbučiai taip pat siūlys ypatingas nuolaidas nakvynei.

Pilna renginių programa bus atskleista jau visai netrukus.