Ekskursija „Senasis Naujamiestis“

2024-06-25 - 2024-06-25

Time

18:00 - 20:00

Location

Geležinkelio stotis
Priestočio g. 1, Klaipėda
Nemokama ekskursija Klaipėdoje!
XIX a. sparčiai beaugantis Memelis plėtėsi ir vystė naujus kvartalus, prisijunginėjo aplink jį išaugusius priemiesčius. Ten kur XVII-XVIII amžiais plytėjo ganyklos, klojosi naujos gatvės ir dygo nauji statiniai. Ilgainiui šiaurinėje miesto dalyje susiformavo Naujamiestis, kurį ir šiandien vis dar taip vadiname, tačiau kuris jau ne toks ir naujas.
Pirmoji ir vienintelė Mokytojų seminarija, pirmoji geležinkelio stotis, pirmoji ligoninė, pirmoji lietuviška gimnazija, pirmieji kooperatiniai daugiabučiai, ištaigingos kultūros įstaigos ir netgi alaus bravoras bei spirito varykla – viskas čia – senajame Naujamiestyje. Vienas po kito čia dygo visuomeniniai pastatai, kurių daugelis buvo apibūdinami kaip vieni moderniškiausių tuo metu. Ilgainiui, gatvė po gatvės, jie apnerti individualių būstų gijomis, taip Naujamiesčio audinį padarant tankų ir sodrų. Vaikščiodami šiomis gatvėmis ir šiandien vis dar galime justi XIX-XX a. I pusės alsavimą.
Čia sutiksite ir pirmosios lietuviškos knygos autorių, ir vieną iš 20 delegatų, praėjusio amžiaus viduryje vykusį į Maskvą parvežti „Stalino saulės“. Ir ne kur kitur, o būtent senajame Naujamiestyje savo pirmuosius žingsnius žengė vienas didžiausių Lietuvos intelektualų, kurį dar gulintį lopšyje supo modernistas poetas aprašęs kaip „Lietus plonom stiklinėm kojom / Po visą sodą bėginėja.“
Kas jie tokie? Susitikime senajame Naujamiestyje ir pasikalbėkime apie visa tai!
Ekskursiją pradėsime 2024-06-25 18 val. priešais Geležinkelio stotį, prie skulptūros “Atsisveikinimas“.
Baigsime – K. Donelaičio skvere prie Liepų gatvės.
Ekskursijos trukmė – ~1 val. 50 min.
Norinčius dalyvauti, kviečiu registruotis el. paštu 1252ekskursijos@gmail.com, nurodant, ekskursijos datą ir kiek asmenų dalyvaus.
Ekskursiją Jums ves gidė Agnė Abramovičienė. Tel. Nr. 8 608 00 817.
Ekskursija NEMOKAMA, bet jos pabaigoje, jei nuspręsite, kad verta, galėsite atsidėkoti arbatpinigiais ir šypsena arba tik šypsena 🙂
Ekskursijos metu gali būti fotografuojama. Jeigu nepageidaujate būti matomi nuotraukose, iš anksto informuokite apie tai el. paštu 1252ekskursijos@gmail.com. To nepadarius, laikysime, kad neprieštaraujate.