Grįžti
2021-11-16

Klaipėdos kalėdinė eglutė – muziejinis eksponatas

Klaipėdos kalėdinė eglutė – muziejinis eksponatas

MAŽA DIDELIO MIESTO KALĖDŲ VERTA – toks šiltas kūrybinis kodas pristato šių metų Klaipėdos kalėdinio laiko nuotaikas šventiniame uostamiestyje. Atliepianti ekologiškumo idėjas, auganti ir tikra 55 cm aukščio žaliaskarė, kuri įkūnija tikrąsias Kalėdų vertybes, taps muziejiniu eksponatu saugomu po stikliniu gaubtu. Mažąjį medelį saugos egles imituojančių sudėtingų konstrukcijų duetas, kuris bus įžiebtas su mažąja egle gruodžio 11-osios vakarą. Įžanga į jubiliejinius Klaipėdos metus taps Teatro aikštėje nušvisianti instaliacija – tunelis „Laiko spalvos 770”.

„Tikiu, kad vien žinia apie absoliučiai netradicinį sprendimą, yra gera žinia, kad Klaipėda originaliai žiūri į tarsi įprastinius dalykus. Tai labai drąsus, ambicingas, labai kūrybingas ir originalus sumanymas, kurį tegul kiekvienas įvertina radęs progą pamatyti, kiek aikštėje yra Kalėdų dvasios“, – kalbėjo meras Vytautas Grubliauskas.

 

 

Klaipėdos švenčių ašis – maža eglutė

Jau penkerius metus Klaipėdos kalėdinė eglutė pokštauja, o kartu ir pristato svarbią žinią, pagrindinė Klaipėdos miesto eglutė – mažiausia Lietuvoje. Pasirinktas šventinių renginių šifras, apjungiantis miesto poziciją nesivaržyti, nepataikauti, skelbia, kad seniausias Lietuvos miestas yra drąsus tapti kitokiu ir drąsiu kalbėti apie tikrąją Kalėdų dvasią, kai pasirenkami ne gigantomaniški užmojai, o jaukus paprastumas, žmogiškosios vertybės ir bendrystė.

„Skelbdami „Maža didelio miesto Kalėdų verta“ – Klaipėdą pristatome kaip miestą pavyzdį, ne tik kalbantį, bet ir įprasminantį darbais, koks reikšmingas gali būti mažas ir nepastebimas. Ir nors mažoji eglutė tėra metafora, ji apjungia viską apie ką kalba tikrosios Kalėdos“, – sako VšĮ „Klaipėdos šventės“ komunikacijos ir rinkodaros vadovė, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas Živilė Putnienė.

Mažoji Klaipėdos kalėdinė eglutė yra vos 55 cm – aukščio ir ją papuoš 28 sidabrinės raidės sudarančios šių metų kalėdinio laikotarpio Klaipėdos moto – MAŽA DIDELIO MIESTO KALĖDŲ VERTA.

Kalėdinė šių metų Klaipėdos idėja apjungė gausų būrį ją palaikančių įmonių ir bendruomenių. Medelį miestui dovanos UAB „Klaipėdos želdiniai“, kuris po šventinio laikotarpio iš Teatro aikštės sugrįš į medelyną, iš kurio atkeliavo ir augs toliau tol, kol bus tinkamas sodinti miesto erdvėje.

Muziejiniam eksponatui saugų gaubtą – stiklą, kurio aukštis 2 metrai, svoris apie 150 kg dovanoja UAB „Glassbel“.  Mažosios eglutės postamento aukštis – iki 150 cm, jį dovanos UAB „Dėmesio srautas“. Postamento padą, kuris suteiks stabilumo visai mažosios eglės konstrukcijai gamina ir dovanoja UAB „Perdanga“.

Tiesa, nors Klaipėda didžiuosis mažiausia eglute, ne viskas Klaipėdoje šventinį gruodį bus taip kuklu ir maža. Klaipėda kvies skambiu duetu – mažiausia kalėdine eglute ir didžiausiais kalėdiniais meduoliais.

Mažąją Klaipėdos kalėdinę eglutę saugos įspūdinga konstrukcija

Šventiniu periodu Teatro aikštėje įsikursiančią muziejinę eglutę saugos sudėtinga, eglės formą atkartojanti konstrukcija. Apie 3 tonas sveriančią eglutę sudarys dvi dalys sujungtos tvirtinimo elementais. „Saugančios eglutės“ nušvis gruodžio 11-osios vakarą, kartu su pagrindine miesto egle ir Teatro aikštės lankytojus stebins iki pat 2022 m. sausio 10 d. Asimetrišką eglę sudarys du trikampiai, kurių aukštis – 10 metrų.

Iš metalo konstrukcijų pagamintas „Saugančių eglučių“ korpusas bus dekoruotas persipinančiais sidabriniais ir veidrodiniais trikampiais, kurie primins Klaipėdos kraštui būdingus fakverkinius motyvus. Eglės dekorui bus panaudota apie 400 kv.metrų aliuminio kompozicinės plokštės, 250 m plieninės konstrukcijos. Išgauti norimus atspalvius ir sukurti įspūdžio efektą, eglutė bus specialiai ir gausiai sušviesta.

Eglę primenanti konstrukcija buvo modeliuojama ir konstruojama taip, kad po šventinio laikotarpio būtų lengvai demontuota, o visos gamybai naudotos medžiagos dar ne kartą būtų panaudotos įvairiems objektams kituose projektuose.

Šventiniu periodu nustebins ir Taravos Anikės fontano interpretacija, kuriame mažos eglutės idėjai oponuos dideli kalėdiniai žaislai.

Klaipėdos kalėdinė eglutė įžiebiama tiesiogiai internetu

Po metų pertraukos kalėdinių renginių organizatorius į Teatro aikštę žada grąžinti gyvą įžiebimo renginį, tiesa, jei tą leis tuo metu galiojantys LR Vyriausybės Covid-19 valdymo reikalavimai.

„Neabejoju, kad visi esame pasiilgę susitikimų, miesto, karštos arbatos kalėdinių renginių širdyje. Ir nors Klaipėdos mieste COVID-19 situacija palengva gerėja – atsipalaiduoti negalime. Todėl prašome saugoti save ir renginio transliaciją stebėti namuose, o atvyksiančius į Teatro aikštę dėvėti veido kaukę. Tiesa, esant itin sudėtingai pandeminei situacijai, renginys vyktų tik virtualiai“, – sako Ž. Putnienė.

Gruodžio 11-ąją, 17 val. vyksiantis eglutės įžiebimo vakaras bus jauki muzikinė dovana, kurioje klaipėdiečius sveikins ne vienas žinomas Klaipėdos atlikėjas, tarp jų – dainininkas ir grupės „El Fuego“ narys Rokas Spalinskas, solistė Beata Ignatavičiūtė, dainininkės Rasa Serra ir kiti.  Specialią programą rengia violončelistai grupė „Voiceless“. Žinoma, šventinio vakaro metu visus sveikins ir Kalėdų Senelis.

Įžiebimo vakaro idėja atlieps šių metų kalėdinių renginių tematiką. „Mano namuose per Kalėdas visada buvo tik eglutės šakelė arba labai mažytė eglutė, bet tai jokiu būdu nebuvo mažų Kalėdų ženklas. Tai buvo simbolis, kurį visi saugojom ir labai laukėm. Man mažos eglutės idėja mieste primena paprastų dalykų išsaugojimą, susitelkimą į jos šviesą, norą ją globoti ir saugoti kaip mažą mergaitę. Šventę kuria žmonės, jų džiaugsmas, bendrystė, o ne pati didžiausia eglė mieste. Tikiu, kad žmonės mėgausis gražia muzika ir labai lauks eglutės įžiebimo momento“, – sako Evelina Šimelionė, įžiebimo vakaro režisierė.

Šviesos instaliacija – įžanga į jubiliejinius Klaipėdos metus

Savaitė po eglės įžiebimo, gruodžio 18-ąją, Teatro aikštės simbolis – Taravos Anikė ir vėl atsidurs dėmesio centre. Čia nušvis jubiliejinius Klaipėdos miesto metus pristatanti šviesos instaliacija –  „Laiko spalvos 770“. Latvio Janis Petersons sukurtas šviesos tunelis kvies į trumpą realybėje ir ilgą savo idėjine prasme, kelionę per Klaipėdos miesto šimtmečius. Efektingas projektas dėmesį trauks ir dieną, o visu savo grožiu atsiskleis tamsiuoju paros metu.

Šis Klaipėdos istorijai dedikuotas tunelis atspindės artėjantį Klaipėdos miesto jubiliejų, bus dekoruotas Klaipėdos miesto herbu, kitais miestui svarbiais elementais. Perėjus laiko kilpas ir amžių sandūras, ryškėjantis Taravos Anikės siluetas pasitiks muzikos ir šviesos projektu. Instaliacijos ilgis – 30 metrų.

Bendruomeniškos iniciatyvos

Šventinės idėjos Klaipėdos mieste startuos dar iki eglutės įžiebimo. Gruodžio 5-ąją, 13 val. Lietuvos verslo kolegija jau devintą kartą kvies į Gerosios žvaigždės bėgimą Padovanok Senjorams Kalėdas. Bėgimo metu surinktos lėšos bus skirtos Maltos pagalbos ordino tarnybai, globojančiai vienišus ir savimi negalinčius pasirūpinti senjorus. Starto, finišo ir registracijos vieta – Atgimimo aikštė. Išankstinė registracija iki 2021 12 04 adresu www.ltvk.lt/renginiai.

Gruodžio 17 d. 17 val. Į susitikimą pakvies kalėdiškiausių automobilių savininkai – Klaipėdos priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Čia bus demonstruojama ugniagesių gelbėtojų naudojama technika, pristatoma ugniagesio gelbėtojo profesija, vykdomi edukaciniai užsiėmimai vaikams.

Gruodžio 18 d. nuo 12 val. Teatro aikštė vilios ir kvapnia žuviene. Išlaikant gražią tradiciją, žuviene vaišins Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacija.  Vakare, nuo 17 val., šalia šiuo metu archeologų tyrinėjamos buvusios Šv. Jono bažnyčios erdvės, renginio partnerio – Klaipėdos evangelikų liuteronų bendruomenės dovanojamas kalėdinis koncertas.

Gruodžio 19 d., sekmadienį, nuo 15 val. Teatro aikštėje šventinį koncertą dovanos Klaipėdos Tautinių kultūrų centras.

Viso šventinio laikotarpio metu, Teatro aikštėje savaitgaliais vyks jaukūs ir saugūs kalėdiniai koncertai. Šalia svarbiausių kalėdinių akcentų, Teatro aikštėje, veiks ir šventinis miestelis su kalėdinės mugės skoniais ir kvapais.

 

VšĮ „Klaipėdos šventės informacija“