Grįžti
2022-05-28

Klaipėdos kariliono festivalis 2022

Klaipėdos kariliono festivalio varpai skamba 770-mečio jubiliejų pasitinkančiai Klaipėdai

Šiemet Klaipėdos kariliono festivalio varpai skamba ypatinga proga: jie sveikina 770-mečio jubiliejų pasitinkančią Klaipėdą! Miestas gali pelnytai didžiuotis turėdamas unikalų varpų instrumentą – Klaipėdos karilioną. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą.  Jau 35 metus skambantis varpų instrumentas tapo miesto savitumo simboliu. Nesvarbu, ar lyja lietus, ar šviečia saulė, ar spigina šaltis – varpų muzika Klaipėdoje nenustoja skambėti!

Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais ir veikė iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.

„Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų. Taigi, karilionas yra pats galingiausias muzikos instrumentas, kurio garsas girdimas nutolus net kelis kilometrus.

Klaipėdos karilionu atliekama muzika – ypatinga. Ji laisva ir nepriklausoma, ji suburia bendruomenę ir mažina socialinę atskirtį. Ji skatina pakilti virš kasdienybės ir pakelti galvą aukštyn, kur padangėje liejasi magiški garsai. Ji netgi gydo tuos, kurie tiki terapiniu varpų skambesio poveikiu sielai ir kūnui.

Šių metų birželio 24-ąją vykstantį IX-tąjį Klaipėdos kariliono festivalį rengia Klaipėdos koncertų salė. Renginio programą sudaro keturi nemokami koncertai. Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas klaipėdietiškai temai – naujų, specialiai festivaliui skirtų su Klaipėda susijusių autorių kūrinių pristatymui, klaipėdiečių atlikėjų meno sklaidai. Koncertų programas komentuos, kompozitorius ir atlikėjus kalbins muzikologė Veronika Janatjeva. 

Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

Klaipėdos Kariliono festivalis kasmet rengiamas birželio 24 dieną, kai Laikrodžių muziejus  mini astronominę Vasaros saulėgrįžos pradžią. Tada prasideda pirmoji tikrosios vasaros diena. Tai momentas, kai sustoja laiko upė ir įvyksta virsmas. Nuostabi kariliono muzika, sukurianti ypatingą dvasinį pakilimą, nukelia į įvairias laiko dimensijas.

Skambant Klaipėdos kariliono festivalio varpams kartu pakiliai praleiskime ilgiausią vasaros dieną!

 

2022 m. birželio 24 d., penktadienis

Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis

(Liepų g. 12, Klaipėda)