Grįžti
2023-02-15

Klaipėdos šviesų festivalis – PROGRAMA

VASARIO 23-25 d. 18.00–23.00 val.

ŠVIESOS INSTALIACIJA „MONOLITAS“

Atgimimo aikštė

Šviesos instaliacija „Monolitas“ – vienas svarbiausių 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalio projektų, atliepiantis šiuo metu itin aktualias – energijos taupymo ir tvarumo temas. Instaliaciją sudaro 50 saulės modulių, kurie saulės energija verčia elektra, perduodant ją į tinklą. Sugeneruotą energiją priskyrus organizatoriui VšĮ „Klaipėdos šventės“, ji bus naudojama Klaipėdos šviesų festivalio poreikiams.

„Monolitas“, kurio vertimas galimas ir kaip „šiuolaikinis Dievas“, atspindi dabartinio pasaulio paradoksus, grindžiamus mūsų absoliučia priklausomybe nuo energetinių resursų, šiuolaikinių technologijų, dirbtinio intelekto. Projektu siekiama Lietuvos mastu atkreipti dėmesį į Klaipėdos šviesų festivalį, ne tik kaip regiono lyderį panašių festivalių kontekste, bet ir lygiavertį konkurentą Europos šviesų festivalių lygoje, kuris generuoja tendencijas ir jas sėkmingai įgyvendina.

TVARIOS ŠVIESOS KŪRĖJAI:
IDĖJA – VšĮ „Klaipėdos šventės“
SAULĖS KOLEKTORIAI – UAB „Laba energija“
PASTOLINĖ KONSTRUKCIJA – UAB „Globalita“, UAB „Layher Baltic“
ŠVIESOS DIZAINAS – Oskaras Stirna

3D PROJEKCIJA „DIDIKAI PRIE JŪROS“
Teatro aikštė (ant Klaipėdos dramos teatro)

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovai, jų šeimos ir draugai susitinka Klaipėdos šviesų festivalyje. Spalvingas ir šmaikštus projektas „Didikai prie jūros“ – paradoksalių situacijų istorija. Pieštiniams personažams suteikiant animuotas mimikas, o vaizdą papildant muzikiniu takeliu, Klaipėdos šviesų festivalio svečių lauks nuotaikinga kelionė.

Projektas įgyvendintas kartu su unikalių iliustracijų kūrėjais „TYPOART“, kurių spalvingi personažai, gimę iš Lietuvos istorijos puslapių, puikiai atpažįstami visame pasaulyje. Vytautas Didysis savo valdymo laikotarpiu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes išplėtė iki Juodosios jūros, tačiau ar kada nors jis aplankė mūsų Baltiją? Intriguojanti istorija LDK valdovus supažindins su gražiausiais šiuolaikiniais muzikos ritmais, o visiems susirinkusiems naujame amplua pristatys ryškiausias LDK asmenybes.

Projekto autorius – Artis Dzerve, iliustracijos – IĮ „TYPOART“ (Latvija)

ŠVIESŲ INSTALIACIJA „GYVENIMAS SALOJE“
Jono kalnelio sala

„Gyvenimas saloje“ – projektas pristatantis tvarumo idėjas, šviesos raiška kalbantis apie žmogaus santykį su gamta. Gyvenimo saloje idėja yra paremta unikalia šios erdvės ekosistema. Mažas žemės plotas ir aiškios jo ribos, be galimybės save ar tai kas tave supa perkelti į kitą erdvę, pristato ne tik teorinę tvarumo idėją. Praktinis tvarumas – saloje mes turime gyventi taip, kad nekenktum sau ir  supančiai jautriai ekosistemai, nes bet kokie jos pokyčiai gali reikšti pražūtį. Tvarumo prasmė ir esmė užkoduota mus supančioje natūralioje aplinkoje, kuri keičiasi cikliškai ir tiksliai: ratu kinta metų laikai, visuomenė – gimstame, augame, senstame. Svarbu įsiklausyti, stebėti ir būti to dalimi.

Tavo sala – tavo namai, tavo miestas, tavo Žemė.

Projekto autorius – Janis Petersons (Latvija)

ŠVIESOS INSTALIACIJA „BĖGANTYS UŽ TAIKĄ“
Klaipėdos piliavietės pylimas

Instaliacija „Bėgantys už taiką“ – geopolitinius įvykius pasaulyje atliepiantis šviesos projektas. 50 žmonių figūras atkartojančių skulptūrų bėga už šviesesnį pasaulį, kiekvieną iš mūsų ir mūsų ateitį.  Projekto šūkis – už taiką, už laisvę, už meną! Nuo lengvo pasivaikščiojimo iki bėgimo šviesos greičiu.

Projekto autorius – „Sedemminut“ (Slovakija)

ŠVIESOS PROJEKTAS „LINK SAULĖS“

Tiltų ir Turgaus g. sankryža
Instaliacija „Link saulės“ – projektas atliepiantis kitokio, tvaresnio festivalio viziją. Saulė yra vienintelis energijos šaltinis Žemei ir kiekvienam iš mūsų. Šis projektas – tai duoklė saulei, gyvybės šaltiniui, nuo kurio visi esame priklausomi, bei noras atkreipti dėmesį į aplinkosaugą, tvarumą ir atsakingą vartojimą.  Instaliacija „Link saulės“ – vizualus projektas, matomas ir dieną, o vakare iliuminuojamas šviesomis.

ŠVIESOS PROJEKTAS „ATVERTAS DANGUS“

Marijos Taikos Karalienės bažnyčia (Rumpiškės g. 6)

Sakrali ir įkvepianti Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės erdvė festivalio metu taps didingais šviesos namais. Unikali bažnyčios architektūra ir istorija, pažadinta spalvomis, kiekvienam pasakos asmeninę istoriją. Santykis su mus supančia aplinka, pasirinkimai, požiūriai – bažnyčios skliautai tirpdo nuostatas ir ribas.

Projekto autorius – VšĮ „Klaipėdos šventės“

ŠVIESOS IR LAZERIŲ PROJEKTAS „100-MEČIO TUNELIS“
Paminklas vieningai Lietuvai „Arka“

2023-aisiais Klaipėda mini prisijungimo prie Lietuvos 100-metį. Šiai unikaliai progai paminėti skirtas lazerių projektas „100-mečio tunelis“ Danės skvere prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“. Šis paminklas – vienas svarbiausių Klaipėdos istoriją ir jos prijungimą prie didžiosios Lietuvos žyminčių vietų.  Daugiaspalvis lazerių šou persipina su muzikos garsais. Modernių technologijų pagalba kuriamas lazerių šou leis patirti kitokios realybės pojūtį. Šviesos tunelis atraktyvus ir mažiausiems festivalio lankytojams.

Projekto autorius – MB „Lazerių projektai“

ŠVIESOS INSTALIACIJA „ŠEIMOS ALBUMUI“

Aikštė prie burlaivio „Meridianas“
Ryškus „instagraminis“ akcentas – instaliacija „Šeimos albumui“, kurią festivalyje pristato tapytojas Audrius Gražys. Nors Šviesų festivalyje šviesos niekada nestinga, paradoksas – geroms nuotraukoms vakarinės šviesos visada maža. Instaliacija „Šeimos albumui“ – akį traukiantis projektas, kurio gamybai panaudota dalis antrinių žaliavų.

Projekto autorius – Audrius Gražys

INTERAKTYVUS PROJEKTAS „ŽVAIGŽDYNAI: NEMATOMOS JUNGTYS“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (Didžioji Vandens g. 2)
„ŽVAIGŽDYNAI: NEMATOMOS JUNGTYS“ – tai šalta kosminė erdvė, kurioje savarankiškai atsiranda ir dingsta Šiaurės pusrutulio žvaigždynai. Vaizduotės pagalba, jungiant žvaigždes danguje, piešiasi žvaigždynai. Bendram tikslui pasiekti jungiantis žmonėms, kuriasi bendruomenės. Kuo tamsesnis dangus, tuo aiškiau matosi žvaigždės, kuo sunkesni laikai žmonijai, tuo ryškiau šviečia žmonės, kurie kuria nematomas, bet svarbias žmogiškumo jungtis, kad išsaugotų vertybes. Ši instaliacija tai savotiškas socialinis eksperimentas, kuriuo tiriama individualių ir bendruomeninių ryšių sąveika. Čia kiekvienas turi pasirinkimą: individualiai arba kartu, su dar 11 atsitiktinių stebėtojų, būti žiūrovais arba dalyviais. Šiuo projektu išryškinamas kiekvieno mūsų santykis su mus supančia tikrove – lankytojas garsu ir vaizdu įtraukiamas į neapibrėžtumo būseną, kurioje renkasi savo asmeninį vaidmenį.

Kūrybinė grupė: idėja –  Inga Norkūnienė, programavimas – Aivaras K./techforweb.com

LAIVAS-MUZIEJUS M52 „SŪDUVIS“ – KULTŪROS MEDŽIOTOJAS

Laivas M52 „Sūduvis“ – Danės krantinė

„Sūduvis“ – tarnybą baigęs laivas–išminuotojas, kuriam skirta nauja misija – aptikti, pritraukti ir aktyvuoti kultūros detonatorius*.

Pažvelkite! Kultūra persmelktame Klaipėdos senamiestyje, tvyro kūrybinio sprogimo nuojauta! Rodos, trūksta menkos kibirkšties ir ji nevaldomu gaivalu pasklis po aikštes, skverus ir gatveles, po kultūrai draugiškas erdves ir jaukias kavinukes.  Kultūros medžiotojas „Sūduvis“ stebi ir skenuoja, jautriais savo sensoriais sugeria erdvėje sklindančią informaciją, kuri pamažu užpildo laivo koridorius, kajutes, o pulsuojančios spalvos keičia šaltą laivo korpusą ir jis susilieja su Klaipėdos šviesų festivalio kamufliažu.

*kultūros detonatorius – tai menininkas, kultūros sužadintojas.

Projekto autorius – Lietuvos jūrų muziejus, VšĮ „Klaipėdos šventės“

LAZERIŲ PROJEKTAS „SUTINKANT SPALVAS“

Skulptūra „Neringa“

Lazeriais atkurtas skulptūros „Neringa“ paveikslas – ryškus ir magiškas. Nepastebėti kontūrų reljefai, moters ir dviejų laivų istorija.

INTERAKTYVUS PROJEKTAS „ATSPALVIAI“

Danės skveras prie skulptūros „Žvejys“

Mažiems ir dideliems skirtas projektas spalvingais potėpiais nudažantis kiekvieno šešėlį. O kokios spalvos tavo šešėlis?

INSTALIACIJA „ŠYPSENA“

Tiltų g. 19

Žaisminga instaliacija „Šypsena“ – patiks asmenukių mėgėjams bei kiekvienam, kuris bent kartą į dieną aplanko socialinius tinklus.

INTERAKTYVI INSTALIACIJA „TURĖTI AR BŪTI“
 Klaipėdos senojo turgaus halė, Turgaus a. 5

Video ir meninio objekto interaktyvi instaliacija „Dovana. Krentantis vanduo – minčių lietus“ yra projekto „TURĖTI ar būti?“ dalis. Projektas – naujų kūrybinių formų paieška spalvinei raiškai perteikti.  Menininkės Saulės Želnytės kūrinys – dovana miesto žmonėms, skirtas ne turėti jį, o būti jame. Instaliaciją papildo specialus muzikinias takelis, sukurtas iš autorės kelionių garsų dienoraščio ir kompozitoriaus Fausto Pociaus melodijų.
Projekto autorius – Saulė Želnytė

JŪRIŠKAS PROJEKTAS „Į UOSTĄ SUGRĮŽTANTYS LAIVAI!“
I. Kanto g. 7

Uostamiestis ir parplaukiantys laivai – Klaipėdos bendruomenės identitetas, miesto unikalumas. Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos bendruomenė minėdama 75 metų veiklos sukaktį, kviečia visus Šviesų festivalio dalyvius atrasti švyturio šviesos signalą – kelrodį grįžtančių laivų karavanui.
Projekto autorius – Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla

ŽIEMIŠKAS „MERIDIANAS“

Vieno ryškiausių Klaipėdos simbolių „Meridiano“ burės-švieselės žiemiškoje parengtyje.

Projektą pristato – VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“

 

MUZIEJAI, GALERIJOS

VASARIO 23-25 d. 18.00-21.00 val.

LNDM KLAIPĖDOS LAIKRODŽIŲ MUZIEJUS IR JO KIEMELIS (Liepų g. 12)
LANKYMAS NEMOKAMAS

LNDM Laikrodžių muziejaus antro aukšto nuolatinėje ekspozicijoje „Laikrodžių formų kaita“ lankytojai kviečiami susipažinti su skirtingo stiliaus laikrodžiais, kur įrengta naujoviška apšvietimo ir garso sistema.

Čia veiks atidaryta nauja paroda iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus fondų „Kasdienybės architektės“, kurioje lankytojai susipažins su pirmųjų profesionalaus dizaino kartų baldininkių, itin daug dėmesio skyrusių gyvenamosios aplinkos formavimui, kūryba.

Šalia muziejaus (iš Liepų gatvės pusės) bus atidarytas apšviestas parodų kiemelis, kuriame lankytojas pamatys ir išgirs Laikrodžių muziejaus pastato ir jame gyvenusių žmonių, kūrusių Klaipėdą  XIX – XX a. istoriją.

Festivalio svečiai kviečiami užsukti ir į Laikrodžių muziejaus parką, kur švies „Saulės kelias per žvaigždynus“ (Zodiakai); vertikalus saulės laikrodis „Klaipėda ir Laikas“; mažieji vitražai iš parko pusės ir pagrindiniai kiemo šviestuvai.

 

VASARIO 23-24 d. 16.00-19.00 val.

LNDM PRANO DOMŠAIČIO GALERIJA (Liepų g. 33)

NEMOKAMA

Kai tamsos vis dar per daug, kviečiame į šviesos žibintų dirbtuves visai šeimai. Apsilankiusieji taip pat galės apžiūrėti žinomo fotografo Gintauto Trimako parodos sales, galerijos darbuotojai papasakos kaip fotomenininkas gaudo šviesą.

UKRAINIETIŠKŲ LADUNKŲ MAGIJA

Meno kiemas (Daržų g. 10)

Festivalio dienomis Klaipėdos etnokultūros centras festivalio lankytojus kviečia patirti ukrainietiškų ladunkų magiją. Šviesos pripildytame Etnokultūros centro kieme – ukrainietės menininkės, Katia Humeniuk, rankdarbių (ukrainietiškų ladunkų – tautinio kostiumo aksesuarų) paroda. Menininkės darbuose atgyjantys totemai – gyvūnai, paukščiai, augalai – tarsi apsauga, savotiškas senovės talismanas.

Projekto autorius – Klaipėdos etnokultūros centras

 

DIRBTUVĖS, EDUKACIJOS, PARODOS

VASARIO 23-24 d. 12.00-20.00 val.

KLAIPĖDOS VITRAŽŲ DIRBTUVĖS

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC, Didžioji Vandens g. 2)
Kaip gimsta spalvingi, miesto statinius ir erdves puošiantys vitražai? Net dvi festivalio dienas dailininkas, vitražistas Virgilijus Bizauskas visus norinčius kviečia kurti Klaipėdos vitražą, sužinoti daugiau apie šios meno rūšies subtilybes.

Ant paruoštų lekalų 200 žmonių kurs spalvingą Klaipėdos miesto paveikslą. Iš atskirų, nuspalvintų kvadratėlių, paskutinę festivalio dieną bus sukurtas vieningas Klaipėdos vitražas. Dirbtuvės vyks Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, kur pagamintas vitražas bus eksponuojamas.

DĖMESIO – BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA. NEMOKAMA.

Projekto rengėjas – VšĮ „Klaipėdos šventės“ ir dailininkas Virgilijus Bizauskas. Už patalpas dėkojame KKKC.

 

ŠV. MIŠIOS IR KONCERTAI

VASARIO 24 d. 18.00 val.

ŠV. MIŠIOS UŽ UKRAINĄ IR JOS ŽMONES
Lygiai prieš metus, vasario 24-ąją, Klaipėdos šviesų festivalio starto rytą pasaulis nubudo pasikeitęs. Ukrainoje prasidėjo karas. Metai kovos už galimybę gyventi laisvai, be baimės ir nerimo. Vasario 24-ąją, 18.00 val. kviečiame į Šv. Mišias už Ukrainą ir jos žmones.
Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia (Rumpiškės g. 6)

VASARIO 24 d. 19.00 val.

SPECIALUS ATLIKĖJO ROKO SPALINSKO KONCERTAS „KARTU SU UKRAINA“
Jautrus ir šiltas klaipėdiečio atlikėjo Roko Spalinsko koncertas „Kartu su Ukraina“. Klavišiniais akomponuos Mindaugas Putna. Koncerto trukmė – 1 val.
Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia (Rumpiškės g. 6)

KLAIPĖDOS KARILIONO KONCERTAI
Laikrodžių muziejaus kiemelis (Liepų g. 12)  

Didingi Klaipėdos kariliono koncertai už Ukrainą ir jos žmones. Koncertus dovanoja Klaipėdos miesto savivaldybės koncertinė įstaiga Klaipėdos koncertų salė.

VASARIO 24 d. 17.00, 18.00 val.
VASARIO 25 d. 17.00, 18.00 val.

Projektą pristato – Klaipėdos koncertų salė

 

VASARIO 24 d. 18.00 val.

MEMELBASS CREW AUTOKLUBO PARODA

Senojo turgaus aikštelė (Turgaus a. 5)

Garsių bei ryškiomis šviesomis pasipuošusių automobilių paroda ir išskirtinio garso automobilių pristatymas. Renginio metu bus atliekami automobilių garso demonstraciniai pasirodymai, žiūrovai rinks gražiausią ir ryškiausiai šviečiantį automobilį.

Projekto organizatorius – MEMELBASS CREW autoklubas

 

VASARIO 25 d. 19.00 val.

ATVIRA PASKAITA „ŽIEDINĖS INOVACIJOS – (NEIŠNAUDOTAS) POTENCIALAS KONKURENCINIAM PRANAŠUMUI“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (Didžioji Vandens g. 2)

Vis dar vyrauja nuomonė, kad žiedinė ekonomika – vien tik medžiagų perdirbimas. Tikrai ne! Yra daugiau žiedinės ekonomikos principų, kuriuos galime pakankamai lengvai pritaikyti kurdami produktus ar paslaugas. Paskaitos lektorė – Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto Inovacijų ir antreprenerystės mokslo grupės docentė, vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Jolita Čeičytė-Pranskūnė. Paskaita nemokama.

 

Organizatorius ir informacijos šaltinis – VšĮ „Klaipėdos šventės“