Grįžti
2021-01-11

Literatūrinė Klaipėda tarpukariu

Maršrutas „Literatūrinė Klaipėda tarpukariu“ kviečia pasivaikščioti po Klaipėdą ir susipažinti su tomis atmintinomis vietomis mūsų mieste, kuriose tarpukariu gyveno ir / ar dirbo rašytojai, poetai, publicistai, spaudos darbuotojai.

Maršruto tikslas – pristatyti žinomus ir, deja, beveik užmirštus, lietuviškai ir / ar vokiškai rašiusius su Klaipėda susijusius rašytojus ir publicistus.

Visiems žinomas Ievos Simonaitytės vardas. Klaipėdoje daug rašytojos įamžinimo ženklų. Apie Antano Venclovos, Salio Šemerio, Henriko Radausko, Igno Šeiniaus, Martyno Jankaus, Butkų Juzės, Petro Tarasenkos klaipėdietiškąjį laikotarpį byloja jiems skirtos atminimo lentos. Turime paminklą Vydūnui… O kur ieškoti Miko Otono Gudaičio, Gustavo Juozupaičio, Jono Užpurvio, Anso Bruožio, Viliaus Gaigalaičio pėdsakų?

Ką žinome apie vokiškai rašiusius ir didelę meilę gimtam kraštui savo kūriniuose skleidusius Rudolfą Naujoką (Rudolf Naujoks), Erichą Karšį (Erich Karschies), Evaldą Svarsą (Ewald Swars), Alfredą Brustą (Alfred Brust)?

Kokie keliai į Klaipėdą atvedė Paulį Bocką (Paul Bock)? Daugelliui tai savotiškas terra incognita… Ypač todėl, kad tik nedidelė dalis jų kūrybos yra išversta į lietuvių kalbą, ir tai dažnai tik ištraukos. O juk būtent iš jų kūrinių mes galime pažinti tokį Klaipėdos kraštą, kurio nebėra. Tai jų kūrinius skaitė gimtąją žemę turėję palikti memelenderiai… Vienas jų – Bruno Le Coutre, kurio 2014 m. lietuvių kalba išleisti prisiminimai apie 1900–1939 metų Klaipėdą atskleidžia mums mūsų įvairiaspalvį ir daugiasluoksnį miestą, kuriame buvo persipynusios vokiška, lietuviška, žydiška kultūros tradicijos, aktyviai veikė šių bendruomenių kultūros draugijos, didelę reikšmę teikusios ir literatūrai. Vaikščiodami šiuo maršrutu ne tik nemažai sužinosite apie konkrečias asmenybes – literatūros kūrėjus, bet ir apie leidyklas, bibliotekas, mokyklas, kuriose reiškėsi literatai, kuriose buvo pristatomi literatūros kūriniai ir tuo pačiu formuojamas literatūrinis skaitytojų skonis.

 

Maršruto žemėlapis ir objektai – čia.

 

Maršrutas apima 20 objektų ir pristato 32 rašytojus, publicistus, leidėjus.

Keliaudami įveiksite apie 5 km ir užtruksite iki 1,5 val.

kraštogidas.lt informacija