Grįžti
2021-04-30

Paroda kruizinių laivų terminale

Minėdamas lietuviško laivyno šimtmetį Jūrų muziejus pristato parodą „Laivai Lietuvos istorijos bangose”. Paroda dėl savo vietos yra prieinama visiems, bet kuriuo paros metu.

Parodoje – laivai, kurie, neturėdami sąlyčio su vandeniu, nardo istorijos bangose. Jie skrodė ir tikrus jūrų vandenis, keitė pasaulį, buvo reikšmingi Lietuvai.

Kaip ir tikro laivo statyba, modelio gamyba yra ne mažiau laiko ir meistrystės reikalaujantis amatas. Šiuos ir daug kitų modelių galite apžiūrėti Lietuvos jūrų muziejaus ekspozicijose!

Vienas iš parodoje pristatomų modelių – galeasas (galiotas) „Jūratė”. Matmenys – 55 x 18 x 37 cm. Galeasas į vandenį buvo nuleistas 1920 m. lapkritį, o 1921 m. sausį – pilnai įrengtas. Jį nupirko Kaune įsikūrusi „Lietuvos garlaivių bendrovė” ir įregistravo Jurbarko uoste. Plieninis galiotas (galeasas) pavadintas „Jūratė” (kitas tuo metu pastatytas galeasas pavadintas „Kastytis”), 1921 m. kovo 1 d. išplaukė su balastu ir vokiečių įgula ir kovo 4 d. tapo pirmuoju laivu su Lietuvos vėliava įplaukusiu į Klaipėdos uostą. Kovo 11 d. į Klaipėdą atplaukė ir „Kastytis”. Po pirmųjų apsilankymų Klaipėdos uoste Lietuvos laivai su druskos ir miltų kroviniu išplaukė į Latvijos uostus.

1923–1924 m. „Jūratei” vadovavo kapitonas Juozas Andžejauskas. 1923 m. „Lietuvos garlaivių bendrovės” laivai su prekėmis į Klaipėdą užsukdavo kas savaitę. „Jūratė” kurį laiką kursavo tarp Talino ir Klaipėdos, „Kastytis” – maršrutu Dancigas–Kopenhaga–Klaipėda.

1927 m. „Jūratė” buvo parduota į Olandiją, o savo plaukiojimus užbaigė XX a. 6 dešimtm. Karibų jūroje. 

Lietuvos jūrų muziejaus informacija