Tekstų autorė Laurencija Budrytė – Ausiejienė.
Tekstų autorė Laurencija Budrytė – Ausiejienė.
Failo dydis: 7,44 MB
Sveiki, šiuo metu jūs stovite istorinėje Tauralaukio žemėje – senųjų kelių kryžkelėje, dvarvietėje ir karaliaus bei imperatoriaus susitikimo vietoje. Tik įsivaizduokite – kadaise šia žeme vaikščiojo skirtingų civilizacijų žmonės, kariai ir net didikai, ir štai dabar, mes, istorijos gijų vedini sekame jų pėdomis – argi ne nuostabu?
Reikia pasakyti, kad Tauralaukio apylinkės žmones domino nuo senų laikų, nes Dangės pakrantėse klestėjo vešlūs ąžuolynai, užliejamose lankose vešėjo purios pievos. Seniausias rašytiniuose dokumentuose paminėtas Klaipėdos apylinkių dvaras yra būtent Didžiojo Tauralaukio dvaras, kurio pavadinimas „Tawerlacken“ pirmą kartą užfiksuotas 1500 m. Manoma, kad šį vardą reiktų kildinti ir iš žodžių TAURAS ir LAUKAS, didelių ąžuolynų kaimynystėje tikėtina, buvę ir Taurų. Tačiau vietovės pavadinimas diskutuotinas iki šiol, pavyzdžiui yra iškelta net asmenvardžio versija, siejama su Hanso Turlak pavarde. Istoriniai šaltiniai mini Tauralaukyje du dvarus. Didysis dvaras buvo dešiniajame Dangės krante, dabartinio Klaipėdos universiteto Botanikos sodo teritorijoje. Mažasis Tauralaukio dvaras kairiajame Dangės krante įkurtas 1539 m. Išlikę šio dvaro centriniai rūmai, kelio sarginės pastatas, 4 ūkiniai pastatai ir dalis parko paskelbti saugomais. Spėjama jog garsusis Prūsijos karaliaus Friedricho Wilhelmo III-čiojo ir jo žmonos Luizės susitikimas su Rusijos imperatoriumi Aleksandru I-uoju 1802 m. įvyko Tauralaukyje.
1807-1808 m. Mažajame Tauralaukyje mėgo lankytis Klaipėdoje rezidavusi Prūsijos karališkoji šeima. 1900 m. Dvaro parke atidengtas paminklinis akmuo(deja neišlikęs) karalienei Luizei atminti ir jos vardu pavadintas ąžuolas.
XIX a. pr. – XX a. pr. Dangės slėnyje veikė dvarui priklausęs restoranas, kuriame buvo galima ne tik skaniai pavalgyti, bet ir smagiai praleisti laiką – laikmečio mastais čia buvo gausu pramogų – karuselės, biliardas ir kėgliai, tad vieta buvo mielai lankoma garbingiausių miesto svečių. Vėlesniais laikais Memelyje (dabartinėje Klaipėdoje), o taip pat ir Tauralaukyje dažnai lankėsi Prūsijos karaliaus Vilhelmo III-čiojo ir karalienės Luizės palikuonys bei sosto įpėdiniai, tačiau tai jau kita intriguojanti, didingus laikus šiose žemėse menanti istorija, kurią sužinoti kviečiame leidžiantis į romantišką pažintinę kelionę laivu-autobusu Dangės upe.