Grįžti
2021-11-10

Rudeninė šventė Klaipėdoje “Šv. Martynas. Ir jo žąsys”

Lapkričio 11-14 dienomis po Klaipėdą pasklis primirštos legendos, restoranuose bus galima degustuoti žąsienos patiekalus bei meduolių skanėstus, o sutemus žibintais nešini dalyviai klausysis miesto istorijos. 

Švento Martyno diena iki šiol tradiciškai švenčiama krikščioniškojoje Europoje. Šventė ypatingai puoselėjama Austrijoje, Vokietijoje bei Skandinavijos šalyse.

Lietuvoje ji labiausiai buvo švenčiama Mažojoje Lietuvoje, kur buvo juntamas stipriausias vokiškos kultūros palikimas, tačiau bėgant metams švenčiančiųjų skaičius mažėjo ir šiandien ji minima tik pavienių bendruomenių rate.

„Lietuvoje švenčiame iš užjūrio atkeliavusias Šv. Patriko ar Helovyno šventes, dažnokai pamiršdami, jog turime ir su savo šalimi, jos kultūra susijusias šventes. Klaipėda vieną iš jų prisiminė ir nusprendė atgaivinti smagų renginį. Klaipėdoje nuo 2009 – ųjų metų šią šventę organizuoja vokiečių bendrija. Kartu nutarėme, kad atėjo laikas  šią šventę “užauginti” ir pakviesti joje dalyvauti miestiečius bei miesto svečius. Džiaugiamės, kad senamiesčio verslo atstovai – kavinės, apgyvendinimo įstaigos palaikė šią idėją ir aktyviai įsijungė į šventės organizavimą“,
–  teigia Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

“Labai tikimės, jog ši šventė taps kasmetiniu, rudeniniu, gerumo bei gastronominių potyrių renginiu. Atsižvelgdami į esamą pandeminę situaciją, atsisakėme masinių renginių – eitynių su žibintais, koncertų, tačiau, jei pavyks, kitąmet šventė bus tikrai didesnė”. 

„Tai šeimos šventė, kuri pietiniuose Vokietijos regionuose švenčiama labai masiškai. Vaikai patys gamina tradicinius žibintus, procesas ne tik džiugina, bet ir lavina kūrybiškumą bei fantaziją. Žibinto liepsna – dalinimosi gėriu ir šiluma simbolis, ji apšviečia. Perskrodusi tamsą, žibinto liepsna įžiebia viltį ir tikėjimą žmogaus gerumu“,
– pasakoja Klaipėdos vokiečių bendruomenės atstovė Rasa Miller.

 

Šv. Martyno šventės papročiai

Mūsų senoliai Klaipėdos krašte šv. Martyno dieną minėjo kaip paskutinę rudens šventę. Tarpukariu ji buvo itin reikšminga ir vaišėmis prilygdavo Kalėdoms. Žemaitijoje šią dieną kiekvienuose namuose valgydavo keptą žąsį ir pagal šv. Martyno dieną spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu (purvu), jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“. Buvo kalbama – jei lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema.

 

Kodėl žąsis?

Šv. Martynas  buvo ne tik orų pranašas, bet ir laikomas piemenų, kareivių ir vargšų globėju, pagarsėjęs būtent dėl savo gailestingo ir gero būdo. Istorija apie žąsis prasideda, kai tuomet jau vienuolis šventasis Martynas dėl savo geros širdies ir gražių darbų žmonių norėtas įšventinti į Turino vyskupus, bet jis pats to nenorėjęs ir pasislėpęs žąsų aptvare. Žąsys visgi aptikusios įsibrovėlį ir išdavė jį savo gagenimu, todėl Martynas kerštaudamas pažadėjo žąsims kaskart minint tą dieną suvalgyti po vieną jų.

 

Martyno žąsiadienis Klaipėdoje

Net 14 Klaipėdos senamiesčio kavinių, restoranų lapkričio 11-14 d. pasiūlys patiekalų su žąsimi! Restoranų šefai jau „dūzgia” virtuvėse ruošdamiesi skaniausių patiekalų gamybai, tokių, kurie  nustebintų ir pamalonintų lankytojų gomurius. Martyno šventė taps tikra skonių kelione, kur geriausi Klaipėdos šefai dedikuos save naujiems receptams. Vienas iš restoranų savąjį patiekalą gamins net 8 valandas!

„Mes labai sveikiname Martyno šventės iniciatyvą ir džiaugiamės galėdami būti jos dalimi. Matome, kaip įvairios iniciatyvos, renginiai patraukia klaipėdiečius ir miesto svečius aplankyti senamiestį. Tokiomis akimirkomis nebeatrodo, kad Klaipėdoje trūktų žmonių, tiesiog reikia daugiau pastangų jiems sudominti“, – teigia „Meridiano“ restorano vadovas Mindaugas Beniušis.

Šventinį savaitgalį uostamiestis lauks ir  svečių. Lapkričio 11- 14 dienomis, „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“ metu, visiems, apsistojusiems šventę palaikančiose Klaipėdos apgyvendinimo įstaigose, bus suteikta speciali nuolaida. Tam reikės tik panaudoti slaptažodį „Martynas21“.

“Klaipėdoje ir rudenį yra tikrai ką veikti”- sako Romena Savickienė. “Savaitgalį  Klaipėdą užlies gausybė renginių – premjeros Klaipėdos muzikiniame, dramos bei lėlių teatruose, ekskursijos, parodos, mugės, žygiai  ir šv. Martyno šventė.”

Šventės “šv.Martynas. Ir jo žąsys” programa, žąsies patiekalų degustavimo vietos, apgyvendinimo įstaigos : www.klaipedatravel.lt/renginiai

 

Lapkričio 11 d.

(18.00 val. kavinė 10 tiltų”, Turgaus g. 19)
Elektroninės knygos „Mažosios Lietuvos vaikų dainos” (sudarytoja Loreta Dargužienė) pristatymas, dalyvauja Klaipėdos etnokultūros centro vaikų folkloro ansambliai „Alkiukai” (vad. I. Žmijauskienė, E. Šalkauskienė), „Kuršiukai” (vad. A. Vozgirdas,  G. Kochanskaitė)), „Smeltės” progimnazijos vaikų folkloro ansamblis „Smeltužė”, vadovė Raimonda Milašienė.

Lapkričio 12 d.

17.00 – 18.00 val.
(Restoranas „Meridianas“, Kairioji Danės upės krantinė)
Koncertas – muzikinė šv. Martyno programa restorane „Meridiane”

17.00 – 18.00 val.
Ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje(vietų nebėra)
Bilieto kaina – 3,00 EUR.
Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

19.00 – 20.00 val.
Ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje
Bilieto kaina – 3,00 EUR.
Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

19.00 val. – …
(Kavinė Friedricho smuklė, Tiltų g. 26 a)
Klaipėdos etnokultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Senoliai” (vad. J. Petrauskas,   E. Šalkauskienė) koncertas.

 

Lapkričio 13 d. 

13:00 – 19:00 val.
(Galerijoje TEMA, Naujoji uosto g. 3)
VIENOS DIENOS PARODA ir TURGELIS NR.2 „menas + mada + muzika + maistas”

17.00 – 18.00 val.
Ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje(vietų nebėra)
Bilieto kaina – 3,00 EUR.
Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

Šv. Martyno dienos ekskursija su žibintais

19.00 – 20.00 val.
Ekskursija su žibintais „Martyno legenda Klaipėdoje(vietų nebėra)
Bilieto kaina – 3,00 EUR.
Bilietus įsigyti www.klaipedatravel.lt elektroninėje parduotuvėje arba Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre, Turgaus g. 7.

 


Daugiau renginių šiomis dienomis žiūrėkite  Č I A

(paspaudę ant renginio renginių kalendoriuje)

 

 

Lapkričio 11 – 12 d. nuo 15 val., lapkričio 13 – 14 d. visą dieną užsisakykite ir ragaukite žąsienos patiekalų šiuose restoranuose ir kavinėse:

 • Nesė „Easy lounge“, Turgaus g. 1
 • „Meridianas“*, Kairioji Danės upės krantinė
 • Friedricho pasažo „Smuklė“, Tiltų g. 26A
 • „Gaisrinė“, Žvejų g. 4
 • „Garažas“, Turgaus g. 35
 • „Storas katinas“, Žvejų g. 21
 • „Piccolini“, Sukilėlių g. 6
 • „10 tiltų kiemas“, Bažnyčių g. 6
 • „Senoji Hansa“, Kurpių g. 1
 • „XII aukštas“, Naujojo Sodo g. 1
 • „VIVALAVITA“, Naujojo Sodo g. 1
 • „Max Coffee“, Turgaus g. 11
 • „Felsner“**, Turgaus g. 11
 • „Kurpiai“, Kurpių g. 1

 

Viešbučiai ir svečių namai taikantys specialias nuolaidas atvykusiems į šventę

 • 4* viešbutis „AMBERTON KLAIPĖDA“
 • 4* viešbutis „NATIONAL“
 • 3* viešbutis „BOHEMA“
 • 3* viešbutis „MORENA“
 • 3* viešbutis „NAVALIS“
 • Svečių namai „AISMARĖS“
 • Svečių namai „KUBU“

 

 

Renginio organizatorius – VšĮ Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras;
Partneriai – Klaipėdos m. savivaldybė, Klaipėdos m. savivaldybės etnokultūros centras.

 

2021.11.10