Grįžti
2023-01-16

Sausio 15-osios renginius vainikavo šventinis koncertas

Sausio 15-ąją, minint Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos 100-metį, apsilankymu pagerbė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Iškilmingo koncerto „Klaipėda – Lietuvos vartai į pasaulį 1923“ metu, stebint garbingiems svečiams, Prezidentas Gitanas Nausėda Klaipėdai įteikė išskirtinę dovaną – Lietuvių kultūros draugijos „Aukuras“ 1928 metais diplomatui Jonui Budriui padovanotą autentišką grafiną.

Tardamas sveikinimo kalbą, Prezidentas į Klaipėdą kreipėsi kaip į savo jaunystės miestą.

„Brangieji Lietuvos žmonės, sveikinu jus iš seniausio Lietuvos miesto, iš senojo Klaipėdos teatro, kurio pastatas, kaip ir pats Lietuvos uostamiestis per šimtmečius matė ir šilto, ir šalto, patyrė ir klestėjimo, ir negandų. Sveikinu jus iš savo jaunystės miesto, iš miesto, kuris gerbia savo praeitį ir puoselėja savo ypatingą, įvairių kultūrinių ir istorinių klodų subrandintą tapatybę. Sveikinu jus iš ilgaamžio, tačiau jaunatviško, drąsaus ir energingo miesto, kuriančio savo ateitį laisvoje, demokratinėje Lietuvoje“, – sveikinimo kalbą pradėjo Prezidentas Gitanas Nausėda.

Kalbėdamas susirinkusiems, šalies vadovas akcentavo nepaprastos svarbos įvykio – Klaipėdos krašto susivienijimo su Lietuva aplinkybes.

„Lygiai prieš 100 metų Lietuvos vyriausybė, vadovaujama Ernesto Galvanausko, įvykdė rimtą ir drąsų diplomatinį bei karinį žygį, dėl kurio Lietuva tapo Baltijos valstybe. Šis ryžtingas Lietuvos veiksmas atitiko tarptautinę teisę, jis buvo pripažintas tarptautinės bendruomenės jau 1924 m. Ambasadorių konferencijos valstybės patvirtino Lietuvos suverenumą Klaipėdoje ir Klaipėdos krašte. Klaipėdos krašto prijungimas itin svarbus Lietuvai ne tik dėl jūros vartų į pasaulį. Prieš 100 metų su didžiąja  Lietuva susijungė Mažosios Lietuvos žemės, taip į Lietuvos valstybę įsiliejo neišmatuojamos svarbos istorinis ir kultūrinis regionas“, – renginyje kalbėjo Prezidentas.

Baigdamas kalbą, Prezidentas Klaipėdai įteikė Lietuvių kultūros draugijos „Aukuras“ 1928 metais diplomatui Jonui Budriui padovanotą autentišką grafiną.

 „Šiandien pažymime įžvalgumą, drąsą ir ryžtą Lietuvos valstybės kūrėjų, kurie prieš 100 metų drąsiai žengė pirmyn, siekdami didžiosios ir mažosios Lietuvos vienovės. Vienas jų sukilimo Klaipėdos krašte vadovas, pirmasis Lietuvos krašto gubernatorius, Lietuvos diplomatas Jonas Polovinskas-Budrys yra vertas ypatingos pagarbos ir atminimo. Tegul prie šio Lietuvos karžygio ir Klaipėdos krašto patrioto atminimo puoselėjimo Klaipėdoje prisideda ir ši unikali relikvija – Lietuvių kultūros draugijos „Aukuras“ 1928 m. Jonui Budrui padovanotas grafinas. Jos kaklelyje išraižyti dėkingumo žodžiai J. Budriui. Tikiu, kad ši relikvija bus brangi kiekvienam klaipėdiečiui“,- linkėjo LR Prezidentas Gitanas Nausėda.

1923-ųjų metų sausį Klaipėdoje įvyko ginkluotas sukilimas, kai apie 1100 Lietuvos savanorių sausio 10-osios naktį pradėjo karinę operaciją, siekdami susigrąžinti uostamiestį. Tikslingai suplanuota operacija pavyko 1923 metų sausio 15 dienos naktį. Po jėga iškovotų paliaubų, 1923 metų vasario 16 dieną Ambasadorių konferencijoje buvo priimtas sprendimas Klaipėdos kraštą prijungti prie Lietuvos. Šių įvykių sukakties proga Seimas 2023 metus paskelbė Klaipėdos krašto metais.

 

Informacijos šaltinis VšĮ „Klaipėdos šventės“