Smiltynė

Smiltynė – tai šiauriausia ir viena seniausių Kuršių nerijios gyvenviečių. Smiltynė pirmą kartą buvo paminėta 1429 m. kaip Sandberg – Smėlio kalnas, o vėliau pervadinta į Sandkrug – Smėlio smuklę. Smiltynės pavadinimas pradėtas naudoti XX a. Nuo XIX a. Smiltynė tapo vis labiau mėgiama kaip kurortinė vietovė, kur poilsiautojus viliojo graži gamta, švarus paplūdimio smėlis, pasivaikščiojimo takai.

Kaip atvykti į Smiltynę?

Šis siauras žemės (smėlio) ruožas apaugęs visžaliu mišku yra vienaip ar kitaip atskirtas nuo Klaipėdos. Į Smiltynę nėra nei tilto nei požeminio tunelio, abu krantus čia sujungia vandens kelias, kuriuo kursuoja AB „Smiltynės perkėla“ keltai (www.keltas.lt),

Keliaujant pėsčiomis ar dviračiu siūlome rinktis Senosios (arba – 1-osios) perkėlos terminalą (Danės g. 1, 55.706551, 21.123784), kuris jus perkels į Smiltynės dalį kur ranka pasiekiamas paplūdimys (10 min. pėsčiomis), Lietuvos jūrų muziejus, atobuso stotelė keliaujantiems į Juodkrantę ar Nidą.
Svarbu paminėti jog šia perkla negalėsite perkelti savo automobilio.

Naujoji (arba 2-0ji) perkėla (Nemuno g. 8, 55.688661, 21.138913) yra ta vieta kur perkliamos motorizuotos tnrasporot priemonės. Čia keltai kursuoja dar intensyviaui nei Senojoje perkėloje (visą parą) ir čia perkeliami visi: automobiliai, pėstieji, dviratininkai, autobusai, motociklai ir kt.

Smiltynės paplūdimys (1-asis)

1 km 400 m nuo 1-osios Smitynės perkėlos terminalo 55.697013, 21.099744.

Smiltynė – tai gražiausias gamtos kampelis kurį galime pasiūlyti. Nuostabus, švelnaus smėliuko, miško kvapo ir žydros spalvos jūros derinys vos už keliolikos minučių nuo Klaipėdos senamiesčio – tereikia sėsti į keltą, keliantį į Kuršių neriją.

Nuo senosios Smiltynės perkėlos iki Smiltynės paplūdimio galima nueiti pėsčiomis ar nuvažiuoti dviračiu, tam įrengti takai driekiasi per kvepiančius Kuršių nerijos pušynus. Dviračiams įrengtos specialios parkavimo vietos. Smiltynės paplūdimys 2020 m. žymimas visame pasaulyje atpažįstamu ir pripažintu kokybės ženklu – „Mėlynąja vėliava“. Tokių paplūdimių Lietuvos pajūryje šiais metais iš viso yra penki (šiek tiek daugiau).

Pagrindinį Smiltynės paplūdimį patogu pasiekti pėsčiomis, dviračiu ar riedučiais.

Smiltynės paplūdimys (2-asis)

1 km 900 m nuo 2-osis Smiltynės perkėlos terminalo 55.676667, 21.103187.

Vos keliolika minučių keltu, ir iš Klaipėdos galima atsidurti tikrame rojaus kampelyje – į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktoje Kuršių nerijoje ir Klaipėdos miesto dalyje, vadinamoje Smiltyne. Čia driekiasi ilgi švelnaus smėlio paplūdimiai, nuo vėjo saugo kopos, o kvapnūs pušynai padeda pailsėti nuo kasdienybės ir darbų sukelto nuovargio. I-os Smiltynės paplūdimys driekiasi į pietus nuo I-os Smiltynės paplūdimio, apie 2,5 km nuo perkėlos.

II-os Smiltynės paplūdimys nuklotas smulkaus smėliuko, tačiau nėra labai platus. Vietiniai jį kartais vadina portugališko stiliaus paplūdimiu. Žmonių čia būna kiek mažiau, o jausmas – tarsi atsidūrus prie vandenyno. Beje, nuo šalia esančios Hageno kopos atsiveria tikras „ocean view“! Smiltynėje poilsį prie jūros galima puikiai suderinti su aktyviomis ir pažintinėmis pramogomis (šiek tiek daugiau).

2-osios Smiltynės paplūdimys visiškai tinkamas poilsiautojams atvykusiems pėsčiomis, dviračiais ar automobiliais.

Ką veikti Smiltynėje?

  • „Atraskime Smiltynę“ individualus pažinimo maršrutas (plačiau)
  • Alternatyvus pažintinis Smiltynės/Kopgalio maršrutas (plačiau)
  • „Jūrų takas“ žygių maršruto  Klaipėda-Juodkrantė-Nida atkarpa (plačiau)
  • „Trenkturo“ siūlomi maršrutai ilgesniems pasivaikščiojimams (24 ir 15 kilometrų ilgio žiedai) (plačiau)
  • Klaipėdos paplūdimiai vienoje schemoje –  č i a .

Aukščiausias Smiltynės taškas – Hageno kopa

800 m nuo 2-osios Smiltynės perkėlos terminalo 55.681944, 21.120264.

Šiandien tai smėlio kopa pasislėpusi po Kuršių nerijos augmenija daugiausia lankytojų sutinka pėdidančių į 2-osios Smiltynės paplūdimį. Nuo kopos viršaus atsiveria išskirtinio grožio panorama su vaizdu į jūrą ir kitoje pusėje – Klaipėdos uostą.

Čia pikinkaujančius žmones sutikti nėra retas vaizdas, tad kviečiame ir tave pasimėgauti šios vietos gamtos grožiu ir ramybe (daugiau apie Hageno kopą).

Patogiausias atvykimas į šią vietą yra pėsčiomis.

Orientavimosi sporto trasa Smiltynėje

Startas vos 250 m nuo 1-osios Smiltynės perkėlos terminalo, tačiau pati trasa driekiasi nuo per Smiltynės mišką nuo marių iki jūros, nuo jūrų muziejaus prieigų iki Smiltynės plento prie Hageno kopos.

Bėgimo gamtoje entuziastai keliaujantys į Klaipėdą turėtų įsidėti sportinę aprangą ir išbandyti Smiltynėje esančią orientavimosi sporto trasą. Taip galėsite atrasti Smiltynę ‘iš kitos pusės‘ ir išbandyti čia esančius miško takučius (daugiau čia arba www.oklaipeda.lt).

Smiltynės pirtis ant jūros kranto

1 km 400 m nuo 1-osios Smitynės perkėlos terminalo 55.697629, 21.099867.

Ar teko kada lankytis pirtyje ant jūros kranto? O išsikaitinus karštuose garuose lėkti tiesiai į Baltijos jūros bangas? Jeigu dar ne, tai būtina pramoga visiems pirtininkams.

Lietuvoje yra tik dvi viešosios pirtys ant jūros kranto, pro kurių duris atsiveria vaizdas į Baltijos jūrą ir jas galite rasti Smiltynėje (pirties puslapis Facebook’e).

Jūrų muziejus ir delfinariumas

1 km 550 m nuo 1-osios Smiltynės perkėlos terminalo 55.716772, 21.099842 55.718201, 21.100937.

Jūrų muziejus Lietuvoje jeigu nediždiausias, tuomet tikrai žinomiausias, kviečiantis visus uostamiesčio lankytojus ir gyventojus pažinti paslaptingą vandenų pasaulį.

Muziejus įsikūręs šiauriausiame Kuršių nerijos taške – Kopgalyje, kur atsiveria Klaipėdos uosto vartai. Dvidešimt keturiuose akvariumuose, pristatomos keturios ekosistemos: gėlavandenė, Baltijos jūros, Šiaurės jūros ir tropinių jūrų. Akvariume taip pat įrengtas akrilo tunelis, leidžiantis iš arti stebėti jūrų vandenų gyventojus. Muziejus užima apie 13 hektarų plotą, o jame taip pat veikia delfinariumas – čia įkurdinti pingvinai, Baltijos ruoniai, Šiaurės jūrų liūtai. Delfinariume nuolat vyksta delfinų bei edukaciniai kaliforninių jūrų liūtų pasirodymai, o nuo 2015 m. veikia delfinų terapijos centras, kuriame dirbama su vaikais, turinčiais įvairių sveikatos sutrikimų. Muziejaus pastatas pritaikytas neįgaliesiems (muziejaus svetainė).

Pietinis molas

2 km nuo 1-osios Smiltynės perkėlos 55.722361, 21.094351.

Klaipėda, tai uostamiesti turintis vartus ir neįprastus, o uosto vartus. Šią struktūrąsudaro pietinis ir šiaurinis jūriniai molai, saugantys uostą nuo bangavimo, ledonešio ar sąnašų užnešimo. Tai ne tiesiog funkcinis uosto statinys, bet ir uostamiesčio gyventojų bei turistų pamėgta vieta. Molai tarp uostamiesčio gyventojų yra mėgiami taškai apsilankymui. Čia smagu stebėti saulėlydžius, atvykstančius bei išvykstančius laivus. Tai vieta, kur galima pajusti jūros bangavimo galybę ir tikrą uostamiesčio atmosferą.

Iki pietinį molo galima pėdinti basomis per smėlį paplūdimiu, palei marias esančiu takeliu arba palvėje esančiu asfaltuotu taku tinakčiu judėti tiek pėsčiomis tik dviračiu.

Naujienos / "Smiltynė: Parengta miško parko koncepcija"

Gegužės viduryje darbą pradėjusi jaunų kraštovaizdžio architektų, urbanistikos ekspertų ir strategų komanda, suvienijusi MB „Kūrybinės inovacijos“, MB „Studio_Space/Time“ bei MB „Bau projektas“ įmones, parengė ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos bei Valstybinės miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio atstovams pristatė parengtą Smiltynės miško parko koncepciją (plačiau).

Rengiant koncepciją, kartu su rengėjais intensyviai dirbo visų trijų minėtų institucijų atstovai. Į koncepcijos rengimo procesą buvo įtraukti ir Smiltynės bendruomenės, Smiltynės jachtklubo, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos centro bei Lietuvos jūrų muziejaus atstovai. Koncepcijos rengimo procesui buvo itin svarbus Smiltynės teritoriją kontroliuojančių institucijų sutarimas dėl bendros šios teritorijos vystymo vizijos ir tikslų.